Sivas ili Divriği ilçesinde doğal olarak bulunan bazı Thymus L. taksonlarının uçucu yağlarının bazı kalite kriterleri bakımından değerlendirilmesi ve moleküler markörler kullanılarak karakterizasyonu
Evaluation of essential oils of some Thymus L. taxa naturally occurring in the Divrigi district of Sivas province i̇n terms of certain quality criteria and their characterization using molecular markers
  1. Tez No: 973425
  2. Yazar: HALE YILDIZ DÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA KARAKÖY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Sivas/Divriği yöresinden toplanan beş farklı Thymus türünün (T. sipyleus, T. leucostomus, T. pectinatus, T. serpyllum ve T. vulgaris) uçucu yağlarının antimikrobiyal ve antioksidan aktiviteleri ile genetik çeşitliliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Materyal olarak, 2024 yılı vejetasyon döneminde beş ayrı ekolojik lokasyondan toplanan örnekler Mikrodalga Destekli Solvent Ekstraksiyonu (MSE) ile işlenerek uçucu yağları elde edilmiştir. Antimikrobiyal testler için disk difüzyon ve mikroplaka dilüsyon yöntemleri kullanılarak Xanthomonas euvesicatoria pv. euvesicatoria, Erwinia amylovora ve Pseudomonas syringae pv. lachrymans üzerinde engelleme zonları (5–44 mm) ve MIC değerleri (7,8–31,25 µL/mL) belirlenmiştir. Antioksidan potansiyel, DPPH ve ABTS radikal giderme testleriyle ölçülmüş; DPPH inhibisyonu lokasyonlara göre %31,90–98,66 ve ABTS inhibisyonu %5,8–89,90 aralıklarında değişmiştir. Genetik çeşitlilik analizleri için DNA izolasyonu ve ISSR ile RAPD markörleri kullanılarak PCR amplifikasyonu gerçekleştirilmiş, UPGMA yöntemiyle oluşturulan soyağaçlarında genotipler iki ana gruba (A ve B) ayrılmıştır. PCA kümeleme sonuçları, genotipler arasında uyumlu bir genetik farklılaşma olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar, endemik Thymus genetik kaynaklarının korunması ve gelecekte farmasötik, tarımsal ve gıda endüstrisi uygulamalarında değerlendirilmesi için değerli bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to comparatively evaluate the antimicrobial and antioxidant activities, together with the genetic diversity, of five Thymus species (T. sipyleus, T. leucostomus, T. pectinatus, T. serpyllum, and T. vulgaris) collected from the Sivas/Divriği region. Plant material harvested from five distinct ecological locations during the 2024 vegetation period was processed to obtain essential oils using Microwave-Assisted Solvent Extraction (MSE). Antimicrobial activity was assessed by disc diffusion and microplate dilution against Xanthomonas euvesicatoria pv. euvesicatoria, Erwinia amylovora, and Pseudomonas syringae pv. lachrymans, yielding inhibition zones of 5–44 mm and minimum inhibitory concentrations (MICs) of 7.8–31.25 µL/mL. Antioxidant capacity, determined by DPPH and ABTS radical-scavenging assays, varied across locations, with DPPH inhibition ranging from 31.90% to 98.66% and ABTS inhibition from 5.8% to 89.90%. For genetic diversity analyses, DNA was isolated and amplified using ISSR and RAPD markers; UPGMA dendrograms separated the genotypes into two main clusters (A and B). Principal Component Analysis (PCA) ordination corroborated the clustering pattern and indicated coherent genetic differentiation among genotypes. Overall, the findings provide a robust basis for the conservation of local Thymus genetic resources and their future utilization in pharmaceutical, agricultural, and food industry applications.