18-24 yaş aralığındaki kadınlarda 6 haftalık pilates egzersizinin vücut kompozisyonu ile ileri glikasyon son ürünlerine etkisi
Effect of six weeks of pilates exercises on body composition and advanced glycation end products in women aged 18-24 years
  1. Tez No: 973453
  2. Yazar: İLKİN ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma 18-24 yaş aralığındaki kadınlarda uygulanan 6 haftalık pilates egzersizlerinin vücut kompozisyonu ile ileri glikasyon son ürünlerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 18-24 yaş aralığındaki 60 gönüllü kadın öğrenci oluşturmuştur. Pilates egzersizine başlamadan önce katılımcıların antropometrik ölçümleri dijital vücut analiz baskülü ile yapılmış ve yaş, boy, kilo, vücut kütle indeksi, vücut yağ oranı, kas kütlesi, dinlenik metabolizma hızı değerleri, visseral yağ değerleri kaydedilmiştir. AGE değerlerinin ölçümü için deri üzerinden ölçüm cihazıyla ölçümler yapılmıştır. 6 hafta pilates egzersizi uygulanan egzersiz grubu ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ön testler yapıldıktan altı hafta sonra son testler yapılmıştır. Ön test-son test araştırma sonuçları incelendiğinde 6 haftalık pilates egzersiz programının 18-24 yaş aralığındaki kadınlarda vücut kompozisyonunda anlamlı değişiklikler yaratırken ileri glikasyon son ürünlerinde anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Ancak AGE arasındaki ilişkide sadece zaman bakımından sağ AGE değerinde değişim olduğu tespit edilmiştir. Bu da pilatesin metabolik süreçlerde olumlu bir rol oynayabileceğini düşündürmektedir. Sonuç olarak; pilates egzersizlerinin kısa sürede dahi katılımcıların parametreleri üzerinde anlamlı değişimler yarattığını göstermektedir. Dolayısıyla, pilatesin genç yetişkin kadınlarda hem sağlıklı yaşam tarzını destekleyen hem de metabolik sağlık risklerini azaltıcı bir egzersiz yöntemi olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to determine the effects of 6 weeks of Pilates exercises on body composition and advanced glycation end-products (AGEs). The study group consisted of 60 volunteer female students between the ages of 18-24. Before starting the Pilates exercise, the participants' anthropometric measurements were taken with a digital body analysis scale and age, height, weight, body mass index, body fat percentage, muscle mass, resting metabolic rate, and visceral fat values were recorded. AGE values were measured with a skin measuring device. Pre-tests were administered to two groups, the exercise group and the control group, which received 6 weeks of Pilates exercise, and post-tests were administered six weeks later. When the pre-test-post-test research results were examined, it was seen that the 6-week Pilates exercise program created significant changes in body composition in women between the ages of 18-24, while there was no significant difference in AGE end-products. However, a change was detected only in the right AGE value over time in the relationship between AGEs. This suggests that Pilates may play a positive role in metabolic processes. In conclusion; Pilates exercises, even in a short period of time, have shown significant changes in participants' parameters. Therefore, Pilates can be considered an exercise method that supports a healthy lifestyle and reduces metabolic health risks in young adult women.