Bası ülseri takibine yönelik geliştirilen ph sensörü ve bulut tabanlı izleme sistemi
Ph sensor and cloud-based monitoring system developed for pressure ulcer monitoring
  1. Tez No: 973452
  2. Yazar: FATMA NUR SİPAHİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCELLA ÖZBAY KARAKUŞ, DOÇ. DR. UMUT AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, bası ülserlerinin takibine ve önlenmesine yönelik IoT tabanlı, entegre ve çok işlevli bir akıllı pansuman sistemi geliştirilmiştir. Sistem; sıcaklık, nem, basınç ve pH parametrelerini eşzamanlı olarak izleyebilmekte, elde edilen verileri NodeMCU ESP8266 mikrodenetleyicisi aracılığıyla Thingspeak platformuna kablosuz şekilde aktarabilmektedir. Böylece yara mikroikliminin dinamik yapısı takip edilmekte, sağlık personeli ve bakım verenler uzaktan izleme imkânına kavuşmakta ve olası enfeksiyon riskleri erken safhada değerlendirilebilmektedir. Ayrıca sistem, sıcaklık ve basınç değerlerinin kritik eşiklerin dışına çıkması durumunda GSM modülü üzerinden sorumlu kişilere anlık alarm gönderecek şekilde tasarlanmıştır. Çalışmanın en özgün katkılarından biri, laboratuvar ortamında üretilen pH sensörüdür. Sensör üretimi optik litografi, hidrotermal büyütme ve dönüşümlü voltametri tekniklerinin entegrasyonuyla gerçekleştirilmiştir. Lazerle indüklenen grafen (LIG) tabakası üzerine hidrotermal yöntemle büyütülen ZnO nanotüpler ve elektropolimerizasyon tekniğiyle kaplanan polianilin (PANI) katmanından oluşan“LIG/ZnO-NTs/PANI”kanal yapısı, yara yüzeyindeki pH değişimlerini yüksek hassasiyetle tespit edebilmiştir. Sensör, pH 5–8 aralığında tekrarlanabilir ve yüksek doğrulukta yanıtlar göstermiş, düşük histerezis (<3.5 mV) ve yüksek korelasyon katsayısı (R² > 0.995) ile güvenilirliğini kanıtlamıştır. Düşük pH seviyelerinde elde edilen yüksek akım yanıtı, PANI'nın protonlanabilir yapısının H⁺ iyonlarına doğrudan tepkisiyle ilişkilendirilmiş; ZnO nanotüplerin geniş yüzey alanı ve LIG tabakasının gözenekli yapısı sensörün iletkenlik ve kararlılığını desteklemiştir. Sonuç olarak geliştirilen sistem çok parametreli izleme ve GSM tabanlı erken uyarı mekanizmasıyla bası ülserlerinin önlenmesi ve yönetilmesinde önemli bir potansiyel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an IoT-based, integrated, and multifunctional smart dressing system was developed for the monitoring and prevention of pressure ulcers. The system can simultaneously monitor temperature, humidity, pressure, and pH parameters, and wirelessly transmit the resulting data to the Thingspeak platform via the NodeMCU ESP8266 microcontroller. This allows for the dynamic structure of the wound microclimate to be monitored, enabling remote monitoring for healthcare personnel and caregivers, and enabling early assessment of potential infection risks. Furthermore, the system is designed to send instant alarms to responsible parties via the GSM module if temperature and pressure values ​​exceed critical thresholds. One of the most novel contributions of this study is the pH sensor produced in a laboratory environment. The sensor fabrication was achieved by integrating optical lithography, hydrothermal growth, and cyclic voltammetry techniques. The“LIG/ZnO-NTs/PANI”channel structure, consisting of ZnO nanotubes grown via hydrothermal methods on a laser-induced graphene (LIG) layer and a polyaniline (PANI) layer coated via electropolymerization, was able to detect pH changes on the wound surface with high sensitivity. The sensor demonstrated repeatable and highly accurate responses in the pH range of 5–8, demonstrating its reliability with low hysteresis (<3.5 mV) and a high correlation coefficient (R² > 0.995). The high current response obtained at low pH levels was attributed to the direct response of the protonable structure of PANI to H⁺ ions. The large surface area of ​​the ZnO nanotubes and the porous structure of the LIG layer supported the conductivity and stability of the sensor. In conclusion, the developed system offers significant potential in the prevention and management of pressure ulcers through multi-parameter monitoring and a GSM-based early warning mechanism.