Bingöl ili Karlıova ilçesi'nde damızlık koyun-keçi yetiştiricileri birliği üyesi olan koyunculuk işletmelerinin yapısal özellikleri üzerine bir araştırma
A research on structural characteristics of sheep breeding enterprises which are members of breeding sheep and goat breeders' association in Karlıova district of Bingöl province
- Tez No: 973510
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN KOPUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma Bingöl İli Karlıova İlçesinde Koyun-Keçi Yetiştirici Birliği'ne üye olan koyun yetiştiriciliği yapan işletmelerin bazı yapısal özelliklerin mevcut durumunu incelemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışmada 116 işletme sahibiyle yüz yüze görüşülerek 10 ayrı başlıkta düzenlenen anket yapılmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirilerek ilgili frekans ve istatistiki ortalamalar hazırlanan tablolarda sunulmuştur. Bulgular: Araştırmada işletme sahiplerinin %86'ı erkek (100) ve %14'ü kadınlardan (16) oluşmaktadır. İşletme sahiplerinin yaş ortalaması 43,7 iken erkek ve kadınlarda 46,2 ve 41,3 olarak belirlenmektedir. Eğitim durumları incelendiğinde erkekler kadınlara göre ilkokuldan üniversiteye kadarki öğrenimlerinde erkeklerin oranı (%86) kadınların oranından (%14) daha fazla tespit edilmiştir. Koyun yetiştiriciliği yapma sebepleri sorusuna verilen cevaplara göre en yüksek oransal değerler sırasıyla %35'i aile ihtiyacı, %20'si kuzu satmak ve %17'si ise süt satmak olduğu ifade edilmiştir. Yetiştirilen kuzuların ortalama doğum ağırlığı, sütten kesim yaşı, pazarlama yaşı, damızlığa ayrılma yaşı, erkek ve dişilerde damızlıkta kullanma yaşı, koyunların sağım süresi ve üretilen yıllık süt miktarı sırasıyla 4,8 kg, 4,1 ay, 10,7 ay, 11,4 ay, 17,2 ay ve 17,9 ay, 2,6 dakika ve 148,1 litre olarak tespit edilmiştir. Koyun yetiştiricilerinin %58'i yaylaya çıktıklarını ve ortalama 7 ay kadar kaldıklarını ifade etmişlerdir. İşletme sahiplerinin %79'u hastalıkların günümüzde geçmişe göre artığını bildirmişlerdir. %28 oranında yüksek yem fiyatı, %21 oranında mera ve %16 oranında sağlık sorunu işletmelerin karşılaştığı en önemli sorunlar arasındadır. İşletmelerin %97'inin koyun yetiştiriciliği açısından yetkililerden beklentilerinin olduğu, bu beklentileri içerisinde en yüksek beklentilerinin en önemli üç sorunun çözülmesi olarak ifade etmişlerdir. Sonuç: Elde edilen verilerle Bingöl Karlıova ilçesindeki koyun yetiştiriciliğinin yapısal özellikleri incelenmiş, genel olarak yapılan koyun yetiştiriciliğinde sürü yönetimi, barınak, bakım ve besleme gibi konularda işletmelerin yeterince bilgi sahibi oldukları belirlenmiştir. Ancak işletmelerde yem fiyatlarının yüksekliği, mera sorunu ve sağlık sorunlarının ilgililerce çözülmesini ve genel olarak koyunculuğa olan desteklerin de artırılmasını talep etmektedirler. İlçede, genç nüfusun daha fazla desteklenmesi ve hayvancılığa yönlendirilmesi, koyun yetiştiriciliğinde desteklerin artırılması ve sorunlarının kısa sürede çözülmesi durumunda ilçede koyun yetiştiriciliği ile ilgili üretim potansiyelinin arttırılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was carried out to examine the current situation of the structural characteristics of the sheep breeding enterprises which are members of the sheep and goat breeders' association in Karlıova district of Bingöl province. Method: In the study, 116 the enterprise owners were interviewed face to face and a questionnaire organised under 10 different headings was conducted and the results obtained were evaluated. Findings: In the study, While the average age of herd owners is 43,7, it is determined as 46,2 and 41,3 for men and women, respectively. When the educational status is analysed, it is found that the rate of men (86%) is higher than the rate of women (14%) in the education from primary school to university. According to the answers given to the question of the reasons for sheep breeding, the highest proportional values were expressed as 35% for family needs, 20% for selling lambs and 17% for selling milk. The average birth weight, weaning age, marketing age, age at weaning, age at breeding, age at breeding for males and females, milking period of ewes and annual milk production were 4,8 kg, 4,1 months, 10,7 months, 11,4 months, 17,2 months and 17,9 months, 2,6 minutes and 148,1 liters, respectively. 58% of sheep breeders stated that they went to the plateau and stayed for 7 months on average. 79% of the enterprises owners reported that diseases have increased today compared to the past. High feed price (28%), pasture (21%) and health problems (16%) are among the most important problems faced by the enterprises. They stated that 97% of the enterprises have expectations from the authorities in terms of sheep breeding and the highest expectation among these expectations is to solve the three most important problems. Results: With the data obtained, the structural characteristics of sheep breeding in Bingöl Karlıova district were examined, and it was determined that the enterprises have sufficient knowledge on issues such as herd management, shelter, care and feeding in general sheep breeding. However, the enterprises demand that the high feed prices, pasture problems and health problems should be solved by the relevant authorities and the support for sheep breeding should be increased in general. It is concluded that the production potential of sheep breeding in the district can be increased if the young population is supported more and directed to animal husbandry, the support for sheep breeding is increased and the problems are solved in a short time.