Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların annelerine uygulanan kişi merkezli eğitimin yaşam kalitesi, bakım veren yükü ile algılanan aktivite performansı ve memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of person-centered education provided to mothers of children with autism spectrum disorder on quality of life, caregiver burden, and perceived occupational performance and satisfaction
  1. Tez No: 973511
  2. Yazar: CAN KARADUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERKAN TORPİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, otizm spektrum bozukluğu (OSB) tanılı çocukların annelerine uygulanan kişi merkezli müdahalenin, annelerin yaşam kalitesi, bakım veren yükü ve algılanan aktivite performansı ile memnuniyet düzeyleri üzerindeki etkisini incelemektir. Gerekçe ve Yöntem: OSB tanısı alan çocukların anneleri, günlük yaşamda bakım sorumlulukları nedeniyle yüksek düzeyde fiziksel, duygusal ve sosyal yük taşımaktadır. Bu durum, annelerin yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte ve aktivite katılımlarında kısıtlılıklar oluşturmaktadır. Çalışmaya DSM-5'e göre seviye I–II OSB tanılı 6–10 yaş aralığındaki çocukların anneleri arasından dahil edilme kriterlerini karşılayıp süreci tamamlayan 39 anne analize alınmıştır. Katılımcılara müdahale öncesinde ve sonrasında Otizmde Yaşam Kalitesi Ölçeği Anne-Baba Sürümü (OYKA-E), Bakım Veren Yükü Ölçeği (BVY) ve Kanada Aktivite Performans Ölçeği (KAPÖ) uygulanmıştır. Müdahale programı sekiz hafta boyunca, haftada üç gün 40 dakikalık seanslar halinde yürütülmüş; aile eğitimi, zaman yönetimi, çevresel düzenleme, stresle baş etme ve çocukla etkili iletişim gibi temalara odaklanmıştır. Bulgular: Müdahale sonrasında annelerin yaşam kalitesi puanlarında (OYKA-E Bölüm A ve B) anlamlı artış, bakım veren yükünde (BVY) anlamlı azalma ve KAPÖ performans ile memnuniyet puanlarında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler saptanmıştır (p<0.001). Etki büyüklüğü analizleri, yaşam kalitesi alanında büyük düzeyde, bakım veren yükünde ise çok büyük düzeyde etkinin ortaya çıktığını göstermiştir. Aktivite tercihlerine yönelik bulgular, annelerin özellikle“arkadaşlarla vakit geçirme, kendine zaman ayırma ve ebeveynlerle özel vakit geçirme”aktivitelerinde önemli ilerlemeler sağladığını ortaya koymuştur. Sonuç: Kişi merkezli eğitimin, OSB tanılı çocukların annelerinin yaşam kalitesini artırmakta, bakım verme yükünü azaltmakta ve günlük yaşam aktivitelerine yönelik performans ile memnuniyetlerini güçlendirmektedir. Bulgular, ergoterapi uygulamalarında aile odaklı, bütüncül ve kişi merkezli yaklaşımların önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study was to examine the effectiveness of a client-centered interventıon program for mothers of children with autism spectrum disorder (ASD) on their quality of life, caregiver burden, and perceived occupational performance and satisfaction. Rationaleand Method: Mothers of children diagnosed with ASD often face substantial physical, emotional, and social challenges that negatively affect their well-beingand limit participation in meaningful activities. The study included 39 mothers who met the inclusion criteria and completed the process, selected from among mothers of children aged 6 to 10 years diagnosed with Level I–II Autism Spectrum Disorder (ASD) according to DSM-5 criteria. Prior to and following the intervention, participants completed the Quality of Life in Autism–Parent Version (QoLA-P), the Caregiver Burden Inventory (CBI), and the Canadian Occupational Performance Measure (COPM). The intervention was delivered overeight weeks, three sessions per week (40 minute seach), and included modules such as family education, time management, environmental modifications, stres management, and effective communication with the child. Results: Post-intervention analyses revealed significant improvements in mothers' quality of life scores (QoLA-P Sections A and B), significant reductions in caregiver burden, and statistically significant increases in COPM performance and satisfaction scores (p < 0.001). Effect size analyses indicated large effects in quality of life domain sand very large effects in reducing caregiver burden. Activity preference data fur ther showed that mothers reported notable improvements particularly in“spending time with friends, allocating personal time, and engaging in quality time with parents.”Conclusion: Client-centered education enhances the quality of life of mothers of children diagnosed with ASD, reduces their caregiving burden, and strengthens their performance and satisfaction regarding daily life activities. The findings highlight the importance of family-centered, holistic, and person-centered approaches in occupational therapy practices.