Soya ve viskon liflerinin, r-PET ve polyester lifleri ile harmanlanmasıyla üretilen vortex ve ring ipliklerin ve bu ipliklerden üretilen örme kumaşların performans ve konfor özelliklerinin araştırılması
Investigation of the performance and comfort properties of vortex and ring spun yarns produced by blending soybean and viscose fibers with r-PET and polyester fibers and knitted fabrics produced from these yarns
- Tez No: 973536
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında yenilikçi, rejenere ve bitkisel bir protein lifi olan soya lifi ile rejenere selüloz viskon lifinin polyester ve r-PET lifleri ile farklı oranlarda karışımlarından Vortex ve ring eğirme teknolojileri ile iplikler ve bu ipliklerden mamul süprem örme kumaşlar üretilmiştir. Bu ipliklerin ve kumaşların seçilmiş performans özellikleri ve kumaşların konfor parametreleri araştırılmıştır. Lif karışımları (harman) %20/80 Soya/r-PET, %20/80 Soya/PES, %20/80 PES/r-PET, %100 PES, %20/80 Viskon/r-PET ve %20/80 Viskon/PES şeklindedir. İplik numunelerine düzgünsüzlük, mukavemet, tüylülük ile neps, kalın, ince yer analizleri yapılmıştır. Kumaşların konfor özelliklerinin tayini için, hava geçirgenliği, dökümlülük tayini, su emme, eğilme dayanımı, bağıl su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç testleri, performans analizleri için, patlama mukavemeti, kütle kaybı ve boncuklanma tayini ölçümleri yapılmıştır. Termofizyolojik konfor, kumaşlarda sıcaklık, soğukluk hissi, ısı ve kütle transferi, su buharı geçirgenliği ve ısıl direnç testleri ile tespit edilir. Araştırmada yapılan testlerin sonuçları yorumlandığında, lif cinsinin değişmesine bağlı olarak ısıl direnç ve bağıl su buharı geçirgenlik değerinin değiştiği görülmüştür. Soya karışımlı kumaşın bağıl su buharı geçirgenlik değerinin viskona göre yüksek olduğu, soya lifinin, örme kumaşların ısıl direnç değerlerini arttırdığı, dolayısı ile soyanın ısıl iletkenliğinin daha düşük olduğu görülmüştür. Vortex ipliklerdeki tüylülüğün ring ipliklere göre düşük olması nedeni ile, boncuklanma ve hava geçirgenliği avantajı sağladığı, hava geçirgenliğinin yüksek olmasının, termal konfora katlkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, yarns and single jersey knitted fabrics made from soybean fiber, an innovative regenerated vegetable protein fiber, and regenerated cellulose viscose fiber blended with polyester and r-PET fibers at various ratios were produced using Vortex and ring spinning technologies. Selected performance properties of these yarns and fabrics, as well as the fabric comfort parameters, were investigated. The fiber blends were 20/80% Soybean/r-PET, 20/80% Soybean/PES, 20/80% PES/r-PET, 100% PES, 20/80% Viscose/r-PET, 20/80% Viscose/PES. Yarn samples were analyzed for evenness, strength, hairiness, nep, thick, and thin places. Fabric comfort is determined through tests for air permeability, drape, water absorption, bending strength, bond water vapor permeability , and thermal resistance , performance analysis includes measurements for bursting strength, mass loss, and pilling distribution. Thermophysiological comfort is determined by tests for warmth, coldness, heat and mass transfer, water vapor permeability, and thermal resistance in fabrics. When the results of the tests conducted in the research were interpreted, there was a difference in thermal resistance and relative water vapor permeability depending on the life series. The relative water vapor permeability of soybean blend fabrics was found to be higher than that of viscose, and soybea fiber increased the thermal resistance of knitted fabrics, resulting in lower thermal conductivity. Vortex yarns were found to have lower pilling and air permeability advantages compared to ring-spun yarns, as well as better air permeability and improved thermal comfort.