Video yardımlı torakoskopik cerrahi'de (VATS) uygulanan retrolaminar bloğun postoperatif analjezi üzerine etkisi
The effect of retrolaminar block on postoperative analgesia in video-assisted thoracoscopic surgery (VATS)
  1. Tez No: 973548
  2. Yazar: ÇAĞATAY BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Prospektif, randomize kontrollü planlanan çalışmamızda video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS) uygulamasında, multimodal analjezinin bir parçası olarak cerrahi insizyon öncesi uygulanan retrolaminar bloğun (RLB) postoperatif analjezi üzerine etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Çalışma, etik kurul onayı ve hastalardan alınan yazılı onam sonrası VATS planlanan, Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, 18-80 yaş grubu 50 hastada gerçekleştirildi. Hastalar RLB uygulanan (Grup RLB, n=25) ve uygulanmayan (Grup Kontrol, n=25) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hastalara cerrahi insizyon öncesi iv parasetamol ve tenoksikam verildi. Ayrıca operasyon bitiminde, cerrahi interkostal sinir bloğu uygulandı. Postoperatif dönemde hasta kontrollü analjezi (HKA) ile morfin uygulandı. Dönemsel hemodinamik veriler, intraoperatif ek fentanil tüketimleri, postoperatif (0., 30., 60. dk., 2., 4., 8., 12., 24. ve 48. sa) istirahat ve öksürmekle Vizüel Analog Skala (VAS) skorları, postoperatif HKA ile dönemsel morfin tüketimleri, ilk HKA gereksinim zamanı ve ağrının VAS değeri, ilk kurtarıcı analjezik (Tramadol) kullanımları, derlenme ünitesinde kalış, mobilizasyon ve taburculuk süreleri, gözlenen komplikasyonlar, hasta/cerrah memnuniyetleri değerlendirildi.Grup RLB'de indüksiyon sonrası ortalama arter basıncı ve intraoperatif ek fentanil gereksinimi daha düşük bulundu (sırasıyla p=0,044, p=0,026). İstirahat ve öksürük halindeki VAS değerleri 24 ve 48.saatler dışında tüm ölçüm dönemlerinde Grup RLB'de daha düşük izlendi (tüm değişkenler için p<0,05). Postoperatif morfin tüketimleri tüm ölçüm dönemlerinde Grup RLB'de daha düşük gözlendi (tüm değişkenler için p<0,05). İlk HKA gereksinim zamanı Grup RLB'de daha kısa (p=0,002), ağrının VAS değeri ise benzer izlendi. Kurtarıcı analjezik gereksinimi Grup RLB'de daha düşük saptandı (p<0,03). İlk mobilizasyon zamanı Grup RLB'de daha kısa bulundu (p=0,013). Sonuç olarak; VATS girişimlerinde multimodal analjezik yaklaşımın bir parçası olarak cerrahi insizyon öncesi uygulanan RLB'nin erken dönem postoperatif ağrı ve opioid kullanımını azaltarak postoperatif süreci olumlu etkilediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our prospective, randomized controlled study, we aimed to evaluate the effectiveness of the retrolaminar block (RLB), administered prior to surgical incision as part of a multimodal analgesia regimen, on postoperative analgesia in patients undergoing video-assisted thoracoscopic surgery (VATS). Following ethics committee approval and written informed consent from all participants, the study was conducted on 50 patients aged 18 to 80 years with ASA physical status I–III, scheduled to undergo VATS. The patients were assigned to two groups: those receiving retrolaminar block (Group RLB, n=25) and those not receiving the block (Group Control, n=25). All patients were administered iv paracetamol and tenoxicam prior to the surgical incision. Additionally, a surgical intercostal nerve block was performed at the end of the procedure. Postoperatively, morphine was administered via patient-controlled analgesia (PCA). Hemodynamic parameters at predefined intervals, intraoperative additional fentanyl consumption, postoperative rest and cough Visual Analog Scale (VAS) scores at 0, 30, and 60 minutes and at 2, 4, 8, 12, 24, and 48 hours, cumulative morphine consumption via PCA, time to first PCA requirement and the VAS score for pain, requirement for rescue analgesia (tramadol), length of stay in the recovery unit, times to mobilization and discharge, observed complications, and patient/surgeon satisfaction were evaluated. In the RLB group, mean arterial pressure following induction and additional intraoperative fentanyl requirements were found to be significantly lower (p = 0.044 and p = 0.026, respectively). Resting and coughing VAS scores were significantly lower in the RLB group at all time points except at 24 and 48 hours (p < 0.05 for all variables). Postoperative morphine consumption was also significantly lower in the RLB group at all measured time points (p < 0.05 for all variables). The time to first PCA requirement was shorter in the RLB group (p = 0.002), while the VAS score for pain was observed to be similar. The need for rescue analgesia was significantly lower in the RLB group (p = 0.002). Additionally, time to first mobilization was shorter in the RLB group (p = 0.013). In conclusion, RLB administered prior to surgical incision as part of a multimodal analgesic approach in VATS procedures was found to positively affect the postoperative course by reducing early postoperative pain and opioid consumption.