El-Kâmil fi'l-Kıraât adlı eseri bağlamında Ebü'l-Kâsım el-Hüzelî'nin görüşlerinin tespiti ve usûl konularının tahlîli
Identifying the views of Abū al-Qāsim al-Huzalī in the context of his work al-Kāmil fī al-Qirāʾāt and analysis of usûl topics
  1. Tez No: 973547
  2. Yazar: TAHA ALPER BAŞPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hicrî 403 yılının Ramazan ayında, Mağrib bölgesinde yer alan Biskra beldesinde dünyaya gelen Ebü'l-Kâsım el-Hüzelî, şairleriyle meşhur Hüzeyl kabilesine mensuptur. Kur'an kıraatine dair yeryüzünde mevcut olan her rivayeti bir araya getirmeyi amaç edinen Hüzelî, İslâm beldelerini birer birer dolaşmış; bu çabası sayesinde kıraat ilminin önde gelen simalarından biri hâline gelmiştir. Nitekim dönemin siyasî otoriteleri tarafından da fark edilmiş olmalı ki, Nizâmülmülk tarafından, dönemin en muteber eğitim kurumlarından biri olan Nîşâbur Nizâmiye Medresesi'nde kıraat eğitimiyle görevlendirilmiştir. İbnü'l-Cezerî de en-Neşr adlı eserini kaleme alırken Hüzelî'nin çalışmalarını göz ardı etmemiş; pek çok konuda onun görüşlerinden istifade etmiştir. Buna rağmen, özellikle Türkiye'de yapılan kıraat çalışmalarında Hüzelî'nin el-Kâmil adlı eseri üzerine yeterli inceleme ortaya konmamıştır. Bu eksiklik doğrultusunda, Hüzelî'nin kıraat ilmindeki önemiyle birlikte görüşlerinin tespit edilmesi gerekli görülmüştür. Bu çerçevede hazırlanan çalışma, toplamda dokuz bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Hüzelî'nin hayatı ele alınmakta, sonraki sekiz bölümde ise sırasıyla; tecvîd ilminin temel unsurları olan harflerin sıfatları ve mahreçleri, âyet sayıları, vakf ve ibtidâ meselesi, imâle, idġâm, Kur'an kıraatindeki bazı harflerin durumu, med kaideleri ile istiâze, besmele, tehlîl, tekbîr ve tilâvet secdeleri detaylı biçimde incelenmektedir. Neticede, yapılan literatür taraması ve nitel araştırma yöntemleri doğrultusunda usûl konularının tahlîli ve Hüzelî'nin ilgili konulardaki yaklaşımlarından yola çıkılarak görüşlerinin tespiti hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Born in the town of Biskra in the Maghreb region during the month of Ramadan in the year 403 AH, Abū al-Qāsim al-Huzalī belonged to the Huzail tribe, which was famous for its poets. Al-Huzalī, who aimed to compile all existing traditions related to the recitation of the Qur'ān, traveled from one Islamic town to another; thanks to his efforts, he became one of the leading figures in the science of recitation. Indeed, he must have been noticed by the political authorities of the time, as he was appointed by Nizām al-Mulk to teach recitation at the Nishapur Nizāmiye Madrasa, one of the most prestigious educational institutions of the time. Ibn al-Jazarī also did not ignore Huzalī's works when writing his book al-Nashr; he benefited from his views on many subjects. Nevertheless, especially in the recitation studies conducted in Turkey, there has not been sufficient research on Huzalī's book al-Kāmil. In light of this deficiency, it was deemed necessary to identify Huzalī's views along with his importance in the science of recitation. The study prepared in this context consists of a total of nine chapters. The first section deals with Huzalī's life, while the following eight sections deal with the basic elements of the science of tajwīd, namely the attributes and origins of letters, the number of verses, the issue of waqf and ibtidāʾ, imāla, idghām, specific phonetic cases in Qur'ānic recitation, madd, and finally, istiʿādhah, basmalah, tahlīl, takbīr, and sajdat al-tilāwah. Ultimately, the aim was to analyse procedural issues based on the literature review and qualitative research methods employed, and to determine Hüzelî's views based on his approach to the uṣūl topics.