Slacktivism Review with Respect to The Issues on Palestine
Filistin Sorunu Bağlamında“Slacktivism”(Pasif Aktivizm) İncelenmesi
  1. Tez No: 973572
  2. Yazar: MERVE ÇULHA
  3. Danışmanlar: DR. LORI ALLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Antropoloji, Sociology, Anthropology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Soas Unıversıty Of London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, işgal altındaki Filistin'deki insani ve siyasi sorunlara ilişkin slacktivist (pasif aktivist) hareketlerin,dahil olan bireyler için ne anlama geldiğini incelemektedir. Özellikle dijital medyanın aktivist eylemler için popüler alanlar haline gelmesinden sonra, bu eylemlerin sadece iyi hissetmek amacıyla yapıldığı, siyasi ve toplumsal değişim sağlamadığı ve daha ileri eylemleri engellediği yönünde artan bir görüş oluşmuştur. Yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla, katılımcıların çevrimiçi hareketlerin seslerini duyurmanın ve bir şeyleri değiştirmek için geniş kitlelere ulaşmanın en etkili yolu olduğuna inandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, bulguların bireyleri daha fazlasını yapmaya teşvik etme açısından diğer eylemler üzerinde olumlu etkileri olduğu, ancak siyasi değişimi etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examine what slacktivist movements regarding the humanitarian and political problems in occupied Palestine mean for the individuals involved. Especially after digital media became popular areas for activist actions, there has been a growing opinion that these actions are only for the purpose of feeling good, do not achieve political and social change and prevent further action. Through semi-structured interviews, it was found that participants believe that online movements are the most effective way to make their voices heard and reach large masses to change something. It was also concluded that the findings had positive effects on other actions in terms of encouraging individuals to do more, but not did not effect political change.