Kekemeliği olan ve olmayan bireylerin sosyal kaygı ve kaçınma davranışlarının incelenmesi
Examination of social anxiety and avoidance behaviors inindividuals with and without stuttering
  1. Tez No: 973608
  2. Yazar: HİLAL KIRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN SERTAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kekemeliği olan ve olmayan bireylerin sosyal kaygı ve kaçınma davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, 18 yaş ve üzeri 60 katılımcıdan (30 kekemeliği olan ve 30 kekemeliği olmayan) oluşmaktadır. Katılımcılara, Liebowitz Sosyal Kaygı Ölçeği (LSKÖ) uygulanmıştır. Katılımcılardan elde edilen veriler üzerinde istatistiksel analiz yapılmıştır. Yapılan analizler, kekemeliği olan bireylerin sosyal kaygı düzeylerinin ve kaçınma davranışlarının kekemeliği olmayan bireylere kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur (p<0,05). Bu bulgu, kekemeliği olan bireylerin sosyal ortamlarda, çeşitli durumlarla başa çıkmada daha fazla kaygı ve kaçınma davranışı gösterdiğini ortaya koymaktadır. Çalışmanın bir diğer önemli bulgusu, yaş, cinsiyet, medeni durum ve eğitim düzeyi gibi demografik değişkenlerin; kekemeliği olan ve olmayan bireylerde sosyal kaygı ve kaçınma davranışları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığıdır. Bu durum, sosyal kaygının demografik faktörlerden çok bireyin yaşadığı kişisel deneyimlerle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. Çalışmamız, kekemelik ile sosyal kaygı ve kaçınma davranışı arasındaki ilişkinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlayarak, alanyazına destek sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the social anxiety and avoidance behaviors of individuals with and without stuttering. The sample consists of 60 participants aged 18 and over (30 individuals with stuttering and 30 without). The Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS) was administered to all participants. The data obtained from the participants were analyzed using statistical methods. The analyses revealed that individuals with stuttering exhibited higher levels of social anxiety and avoidance behaviors compared to those without stuttering (p < 0.05). This finding indicates that individuals who stutter tend to experience greater anxiety and display more avoidance behaviors when coping with various social situations. Another significant finding of the study is that demographic variables such as age, gender, marital status, and educational level did not have a significant effect on social anxiety and avoidance behaviors in either group. This suggests that social anxiety may be more closely related to personal experiences than to demographic factors. By contributing to a better understanding of the relationship between stuttering, social anxiety, and avoidance behavior, this study provides valuable support to the existing literature.