Tek ve çift yumurta ikizi 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözme stratejileri, akademik başarı ve üstbilişsel farkındalıklarının karşılaştırılmalı incelenmesi
A comparative study of identical and divine twin 8th grade students' mathematical problem solving strategies, academic achievement, and metacognitive awareness
  1. Tez No: 973624
  2. Yazar: KÜBRA NUR DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Araştırmada, tek ve çift yumurta ikizi 8. sınıf öğrencilerinin matematiksel problem çözme stratejileri, akademik başarı ve üstbilişsel farkındalıkları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin bir arada kullanıldığı eş zamanlı karma desen araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu küme örnekleme kullanılarak belirlenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan öğrenciler, Ankara'daki ortaokullara devam eden 8. sınıf öğrencisi olan 70 çift yumurta ikizi (140 öğrenci) ve 64 tek yumurta ikizi (128 öğrenci) olmak üzere toplam 268 öğrencidir. Veri toplama araçları olarak Problem Çözme Testi ve Üstbilişsel Farkındalık Ölçeği kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde SPSS 23 (Sosyal Bilimler İstatistik Paketi) programı ve nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre tek yumurta ikizlerinin üstbilişsel farkındalık puanları , çift yumurta ikizlerine göre anlamlı düzeyde yüksektir. Matematiksel problem çözme stratejilerinde tek yumurta ikizi öğrenciler birbirleri ile aynı stratejiyi , çift yumurta ikizi öğrencilere göre daha çok kullanmışlardır. Ayrıca çift yumurta ikizi öğrencilerin , tek yumurta ikizi öğrencilere göre problem çözme testi başarı puanlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the mathematical problem-solving strategies, academic achievement, and metacognitive awareness of monozygotic (identical) and dizygotic (fraternal) 8th-grade twin students were examined comparatively. A concurrent mixed-methods research design, combining both quantitative and qualitative approaches, was employed. The study group was determined through cluster sampling. The participants consisted of a total of 268 students: 70 pairs of dizygotic twins (140 students) and 64 pairs of monozygotic twins (128 students), all attending middle schools in Ankara. Data were collected using the Problem-Solving Test and the Metacognitive Awareness Scale. Quantitative data were analyzed using the SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences) software, while qualitative data were analyzed through content analysis. The results revealed that the metacognitive awareness scores of monozygotic twins were significantly higher than those of dizygotic twins. In terms of mathematical problem-solving strategies, monozygotic twins tended to use the same strategies with each other more frequently than dizygotic twins. Additionally, the problem-solving test scores of dizygotic twins were found to be higher compared to those of monozygotic twins.