Tek yumurta ikizlerinin el yazılarının incelenmesi
- Tez No: 453914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Adli bilimlerde, tek yumurta ikizleri üzerine çeşitli araştırmalar yapılmış olup, ikizlerin bazı özellikleri bilim adamları tarafından merak konusu olmuştur. Tek yumurta ikizlerinin genetik yapılarının aynı olması ve birçok konuda benzerliklerinin bulunması ikizler alanında yapılan çalışmaların kapsamını genişletmiştir. Adli bilimler açısından bu kapsamda dikkat çeken konulardan biri ikizlerin el yazıları yani ikiz eşlerinin el yazısının benzerlik/benzemezlik özellikleridir. Çalışmanın amacı; tek yumurta ikizlerinin el yazılarının çiftinin el yazısı ile ne derece benzerlikler gösterdiğinin tespit edilmesi, genetik benzerliklerin el yazıları üzerinde bir ayrıcı unsur olup olmadığının saptanması, ikizlerde cinsiyetin yazılar üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve iki el yazısının tamamen aynı olamayacağı bilimsel gerçeğinin ikizlerin el yazıları üzerindeki yansımalarının değerlendirilmesidir. Yazı ile ilişkili kriminal bir olayda şüpheli kişilerin tek yumurta ikizi varsa adaletin doğru tecelli etmesi açısından, çalışmamızdan elde edilen verilere göre ikizinin de incelemeye dahil edilip edilemeyeceği ile ilgili bir rehber oluşturması da amaçlarımız arasındadır. Bu tez çalışmasında; karşılaştırmaya esas teşkil eden tek yumurta ikizi 25 çifti kadın ve 25 çifti erkek olan toplam 100 gönüllü, Türk alfabesindeki tüm harf karakterlerini kapsayacak şekilde 180 kelime ve yaklaşık 1380 küçük harf karakterinden oluşan“Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi”metni çizgili/çizgisiz beyaz kağıda en az orta okul mezunu, 18 yaş ve üstü, gönüllü olan 50 çift tek yumurta ikizine yazdırılmıştır. Yazdırılmış olan bu metinler, el yazısı inceleme yöntemleriyle özellikle daha çok benzemezlik özelliği gösteren“a, b, d, g, m, r, ş, u, v, y, z”harfleri üzerinden karşılaştırılarak değerlendirilmiştir. Adli el yazısı incelemelerinin en önemli kriterlerinden biri harflerin yapısal özelliğinin bilinmesidir. Harflerin bir biri ile olan benzemezlikleri tespit edilerek harfler incelenmiş ve metinlerde karşılaştırılmalar yapılmıştır. İncelemeler yapılırken, harfleri şekil özelliklerine göre de değerlendirerek, harfin başlangıç ve bitiş güzergâhları, kalem kaldırma sayıları, harfin kaç harekette tamamlandığı belirlenmiştir. El yazıları büyüteç ve cetvel kullanılarak adli belge inceleme kriterlerine göre görsel olarak incelenmiş, elde edilen veriler sayılar ve oranlarla sınıflandırılmıştır. Veriler ile cinsiyet, yaş grupları, meslek grupları, eğitim seviyeleri, ikizin çifti ile aynı evde yaşama süreleri (yıl), el yazısını kullanma sıklıkları, yazı yazarken aktif kullanılan elin çiftinin aktif kullandığı el ile aynı/farklı olması arasındaki istatistiksel analizin tespiti için SPSS 20.0 V. programı kullanılmıştır. Sonuçlarda ikizlerin el yazılarının benzerlik oranları ile sıraladığımız bu değişkenler arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmamıştır. Ancak ikizlerin el yazılarının tıpatıp aynı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sayede yazıların kimliklendirme çalışmalarında tanı koydurucu özellik taşıması açısından adli bilimler alanında önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde bu alanda yapılan geniş kapsamlı çalışmaların bulunmaması nedeniyle ilerde bu konuda yapılacak çalışmalara yön vermesi konusunda da önem arz etmektedir. Çalışmamızın bilimsel gerçeklere dayandırılarak yapılmasından dolayı ikizlerin el yazıları alanında bilinen bazı yanlışların düzeltilmesinde yardımcı olacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu konuda adli mercilere tecelli edecek olası bir vakada katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. Sonuç olarak, el yazılarında“a, b, d, g, m, r, ş, u, v, y, z”harflerin incelenmesi ile 50 ikiz çiftin en fazla benzer olarak kullandığı harf“d”harfi olup, en az benzer olarak kullandıkları harf“m”harfi olarak tespit edilmiştir. İkiz kadın çiftlerin el yazıları arasındaki benzerliklerin, ikiz erkek çiftlerin el yazıları arasındaki benzerliklere oranla daha fazla benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. İki el yazısının tamamen benzer olamayacağı, harflerin benzemezlik özelliği gösterdiği yargısı, ikiz çiftlerin el yazılarında tespit edilen sonuçlarla da desteklenmiştir. İkizlerin el yazılarında ki benzerliklerin ikiz olmayan bireyler için yapılan çalışma ve sonuçlardan farklı olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In forensic sciences, several researches on identical twins have been made, and some features of twins have become a matter of curiosity by scientists. The facts that the genetic makeup of identical twins is unique and they are similar in many ways have expanded the scope of studies in the field of twins. In terms of forensic sciences, one of the points that draw attention in this context is the similarities / dissimilarities of the handwritings of twins, that is, the handwriting of twin pairs. Purpose of the study is to determine the similarity of identical-twin pairs to handwriting, to identify whether genetic similarities are a distinctive feature on handwritings, to clarify the gender effects on twins, and to evaluate the reflections of twin's handprints on the scientific truth that two handwriting ca not be exactly the same. It is also our intention that the suspects in a criminal case related to the article constitute a guide on whether the twin can be included in the examination according to the information obtained from our work in terms of justice manifested in the case of an identical twin. The research population of this thesis comprises a total of 100 volunteers who subject to the comparisons consisting of 25 pairs of female and 25 pairs of male (total 50 pairs) identical twins with at least middle school graduation and aged over 18 years. They are allowed to write 180 words that contain the whole alphabet characters in the Turkish alphabet, and also allowed to write“Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi”-“Atatürk's Speech to Youth”which approximately includes 1.380 lower case characters, on a white paper with / without stripes. These handwritten texts have been evaluated by handwriting examination methods, especially comparing the letters“a, b, d, g, m, r, ş, u, v, y, z”which exhibit the feature of dissimilarity. One of the most important criteria of forensic handwriting examinations is the knowledge of the structural properties of letters. The dissimilarities of the letters with one another were determined and the letters were examined and compared in texts. When the inspections were made, it was determined that the letters were assessed according to their shape characteristics, the beginning and ending routes of the harness, the number of pencil lifting, and the number of letters completed. The handwritings were examined visually according to the examination criteria of forensic sciences by using a magnifying glass and a ruler, and the obtained data were classified by numbers and ratios. The data were processed in SPSS 20.0 V. to determine the statistical analysis between the sexes, age groups, occupational groups, education levels, duration of living with the couple in the same household (year), frequency of using handwriting, and the sameness of hand that the pair is actively using and when writing in the samples. There were no statistically significant differences in the results between the twins' handwriting similarity ratios and the variables listed above. However, the result is that the twins' handwriting is not exactly the same. In this sense this study contributes significantly to the forensic sciences in terms of showing its diagnostic feature in identification studies. Due to the fact that there are not extensive studies carried out in this area in our country, it is also important to give direction to the work to be done in the future. As a result of our work is based on scientific facts, it is thought to help in correcting some known mistakes in the field of twins' handwriting. It is also considered that this case will contribute to a possible case that will be manifested by judicial authorities. As a result, the letter“d”, is found to be most similarly used letter by 50 twin pairs in examining the letters“a, b, d, g, m, r, ş, u, v, y, z”while the letter“m”was determined as the most dissimilarly used letter by the respondents. The results showed that similarities between the handwritings of twin women pairs were more evident than the similarities of handwritings of twin male pairs. The judgments that the two handwritings cannot be exactly alike and the letters show the dissimilarity are supported by the results of the handwritings of the twin pairs. The similarities in the handwritings of the twins were not different from the work and results for the non-twin individuals.