Tele çalışmada izleme ve gözetleme araçlarının kişisel verilerin korunması hukuku bağlamında değerlendirilmesi
A legal evaluation of monitoring and surveillance tools in telework from the perspective of personal data protection
- Tez No: 973642
- Danışmanlar: PROF. DR. YELİZ BOZKURT GÜMRÜKÇÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, tele çalışma ilişkilerinde kullanılan izleme ve gözetleme araçları, kişisel verilerin korunması hukuku bağlamında incelenmektedir. Dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte yaygınlaşan tele çalışma uygulamaları, çalışma ilişkilerinde önemli değişimlere yol açmış; bu durum, işverenlerin yönetim hakkı ile çalışanların kişisel verilerinin korunması arasındaki dengenin kurulmasını hukuki ve teknik açılardan karmaşıklaştırmıştır. Bu doğrultuda çalışmanın ilk bölümünde, tele çalışmanın tarihsel gelişimi, tanımı ve hukuki çerçevesi, uluslararası düzenlemeler ile Avrupa Birliği ve Türk hukuku karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, tele çalışma süreçlerinde kullanılan fiziksel, elektronik, biyometrik ve yapay zekâ tabanlı izleme yöntemleri sistematik olarak değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise elde edilen kişisel verilerin işlenmesinin hukuki sonuçları, hukuka uygunluk şartları, veri sorumlularının yükümlülükleri ve çalışanların hakları ayrıntılı biçimde açıklanarak, veri güvenliğine ilişkin teknik ve idari tedbirler sunulmuştur. Çalışma, disiplinler arası bir yaklaşımla, işverenlerin yönetimsel menfaatleri ile çalışanların özel hayat ve kişisel veri koruma hakları arasında ölçülü ve dengeli bir hukuki çerçeve oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the monitoring and surveillance tools used in teleworking relationships within the framework of personal data protection law. With the acceleration of digitalization, the widespread adoption of telework has led to significant transformations in employment relations, rendering the balance between employers' managerial authority and employees' personal data protection rights increasingly complex from both legal and technical perspectives. In this context, the first part of the study analyzes the historical development, definition, and legal framework of telework through a comparative evaluation of international, European Union, and Turkish regulations. The second part systematically examines physical, electronic, biometric, and AI-based monitoring methods employed in teleworking environments. The third part evaluates the legal consequences of personal data processing, the conditions of lawfulness, the obligations of data controllers, the rights of data subjects, and the necessary technical and administrative security measures. Adopting an interdisciplinary approach, the study aims to establish a comprehensive legal framework that ensures a proportionate and balanced reconciliation between employers' managerial interests and employees' privacy and data protection rights.