Impact of developed train models and historical traffic modeling on the fatigue life of a 19th century truss railway bridge member
Geliştirilen tren modelleri ve tarihsel trafik modellemesinin 19. yüzyıl yapımı bir kafes demiryolu köprüsü elemanının yorulma ömrüne tesiri
  1. Tez No: 973664
  2. Yazar: ALKIM YAŞAR KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALP CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, sentetik tren modelleri ve tarihi trafik kabullerinin 19. yüzyıla ait bir demiryolu kafes köprüsünün bir elemanındaki yorulma ömrüne tesirini incelemektedir. Sınırlı saha ölçümleriyle kalibre edilen bir sonlu elemanlar modeli üzerinden, Eurocode esas alınarak yorulma hesabı yapılmıştır. Üç devreyi temsil eden on iki tren modeliyle hesaplanan kümülatif hasar %44.9 iken, farklı senaryolar %24 ile %100'e yakın değerler üretmiştir. Dingil aralıklarındaki değişimler de gerilme aralıklarını önemli ölçüde etkilemiş, tren teşkilinin yorulma üzerindeki etkisini ortaya koymuştur. Çalışma, tarihi verilerin sınırlı olduğu durumlarda dahi sentetik trafik kurgusunun makul sonuçlar sağlayabileceğini; ancak isabetli bir yorulma ömrü tayini için temsili tren modellerinin önemle seçilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of synthetic train models and historical traffic assumptions on the fatigue life of a truss member of a 19th-century railway bridge. A finite element model was calibrated with limited field measurements, and fatigue was estimated according to Eurocode. Twelve train models representing three operational eras resulted in 44.9% cumulative damage, while alternative scenarios produced values from 24% to nearly 100%. Variations in axle spacing also altered stress ranges significantly, underlining the influence of train configuration. The study demonstrates that synthetic traffic modeling, even with limited historical data, can provide meaningful insights, but accurate fatigue life estimation requires careful selection of representative train models.