Politik sanatın kültürel bellekle ilişkisi bağlamında farklı coğrafyalarda üretilen eserlerin incelenmesi
An analysis of artworks produced in different geographies in the context of the relationship between political art and cultural memory
- Tez No: 973667
- Danışmanlar: PROF. İNSEL İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Temel Sanat ve Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu tezde; bellek kavramının sanat eserlerindeki yansımaları ve felsefi düşünceler ışığında bellek kavramı incelenirken; diğer yandan bu eserlerin toplumsal hafıza yoluyla bir coğrafyanın hatırlanışına dair etkileri araştırılmıştır. Empresyonizm akımındaki yansımaları dökümantatif hali olarak ele alınmış, Rusya'da 1917 Ekim Devriminde iktidar karşısında oluşturulan eserlerdeki bellek kavramı incelenmiş, Türkiye'de 1961 Anayasası ile birlikte sanatçılar üzerindeki yansımalarına anlam ve işaret olarak dikkat çekilmiştir. Farklı coğrafya ve kültürlere yayılan bu kapsam doğrultusunda; siyasi açıdan devlet-sanat ilişkisi karşılaştırılmış, kültürel açıdan ise sanatçıların yerel değerleri eserlerinde ne şekilde ele aldıkları incelenmiştir. Farklı tekniklerin bellek açısından izlenimleri incelenmiştir. Sanatın tanımı ve işlevi üzerine sanatçının bireysel düşüncesi ve amacından ziyade, izleyiciye aktarılan tarafları sorgulanmış, hatırlatıcı olma nitelikleriyle beraber geçmişin bugüne taşınma hali incelenmiştir. Mağduriyetler, savaşlar, soykırımlar ve acıların çoğunlukta olduğu, hafıza mekanlarının ve korunmak istenen belleğin de ne gibi sorunlarla karşılaştığı araştırılmıştır. Kent belleği, bir şehrin dokusu, bireysel bellek ve toplumsal belleğin birbiriyle olan etkileşimi sonucunda nasıl değiştiği ve manipüle edilmek istenen belleğin eskiye bağlılığı sorgulanmıştır. Görsel anlamda üretilen sanat eserlerinin toplum/kent belleği ve siyaset belleğine katkıları araştırılmıştır. Buna sinemadan, fotoğraflardan, enstalasyonlardan ve çoğunlukla resimlerden örnekler verilmiştir. Yeni bir bellek inşasının bağlı olduğu nedenlerle birlikte, nasıl bir yöntemle bu belleğin korunabildiği ve karşıt düşünce olarak inşa edildiği, süreçlerle beraber anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the reflections of the concept of memory in works of art through the lens of philosophical thought, while also examining how these works influence the remembrance of a geography through collective memory. The representation of memory within the Impressionist movement is approached from a documentary perspective, and memory as depicted in artworks produced in opposition to authority during the Russian October Revolution of 1917 is analyzed. In the Turkish context, the impact of the 1961 Constitution on artists is explored through the lens of meaning and symbolism.The scope of the thesis extends across various geographies and cultures. Politically, the relationship between the state and art is comparatively examined, while culturally, the ways in which artists incorporate local values into their work are investigated. The influence of different artistic techniques on memory is also considered. Rather than focusing on the artist's personal intent or purpose, the thesis questions the aspects of art communicated to the viewer, with particular attention to art's mnemonic quality and its ability to carry the past into the present.Issues such as victimization, war, genocide, and collective suffering are examined through memory spaces and the challenges encountered in preserving memory within these contexts. Urban memory, the texture of a city, and the interaction between individual and collective memory are analyzed to understand how memory is transformed, manipulated, or remains tied to the past. The contribution of visual arts — including cinema, photography, installations, and especially painting — to societal, urban, and political memory is explored through selected examples. Finally, the thesis addresses the reasons behind the construction of new memory narratives, examining the processes through which memory is preserved or reconstructed from a counter-perspective.