Evli bireylerde kaçıngan bağlanma ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide ilişkisel ihtiyaçların aracı rolü
The mediating role of relational needs in the relationship between avoidant attachment and infidelity tendency in married individuals
  1. Tez No: 973668
  2. Yazar: AYŞE FERZAN GÜVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPLU DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mef Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Aldatma, evliliklerde yaygın görülen ve ilişkide derin çatışmalara yol açabilen önemli bir sorundur. Bireylerin çocuklukta geliştirdikleri bağlanma stilleri, yetişkinlikte romantik ilişkilerdeki tutum ve davranışlarını, özellikle de aldatma eğilimlerini etkileyebilir. Bu bağlamda, ilişkisel ihtiyaçların (duygusal destek, ilgi, güven gibi) karşılanmaması da bireylerin aldatma eğilimini artıran önemli bir etken olarak değerlendirilebilir. Bu noktadan hareketle güvensiz-kaçıngan bağlanan evli bireylerin aldatma eğilimlerinde, ilişkisel ihtiyaçların aracı bir rol oynayıp oynamadığı bu araştırmanın çıkış noktası olmuştur. Dolayısıyla, bu araştırmanın amacı, evli çiftlerde, kaçıngan bağlanma ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide ilişkisel ihtiyaçların aracı rolünü incelemektir. Araştırmanın örneklemini yaşları 30 ile 60 arasında değişen, en az 6 aydır evli olan, 121'i kadın (%64.8), 66'sı erkek (%35.2) olmak üzere 187 kişi oluşturmaktadır. Bu çalışmada kolay ulaşılabilirlik örnekleme yöntemi kullanılmıştır ve veriler çevrimiçi olarak toplanmıştır. Araştırmada, "Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği Kısa Formu, İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği, , Aldatma Eğilimi Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları kaçıngan bağlanma ile aldatma eğilimi arasındaki ilişkide, ilişkisel ihtiyaçlar (destek ve koruma)'ın aracı (dolaylı) etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Araştırmada elde edilen bulgular akademik literatür kapsamında tartışılmış ve araştırmacılar ve ruh sağlığı çalışanları için araştırmaya ve uygulamaya yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Infidelity is a significant issue commonly observed in marriages, which can lead to deep conflicts within the relationship. The attachment styles developed during childhood can influence individuals' attitudes and behaviors in romantic relationships during adulthood, particularly their tendency toward infidelity. In this context, the failure to meet relational needs (such as emotional support, attention, and trust) can also be considered an important factor that increases the tendency to cheat. Starting from this point, this study explores whether relational needs play a mediating role in the tendency toward infidelity among married individuals with an insecure-avoidant attachment style. Therefore, the aim of this research is to examine the mediating role of relational needs in the relationship between avoidant attachment and infidelity tendency among married couples. The sample of the study consists of 187 individuals (121 women [64.8%] and 66 men [35.2%]), aged between 30 and 60, who have been married for at least 6 months. A convenience sampling method was used in this study, and data were collected online. To measure avoidant attachment, the“Experiences in Close Relationships – Short Form”was used; to measure relational needs, the“Relational Needs Satisfaction Scale”was used; and to measure the tendency to cheat, the“Infidelity Tendency Scale”was used along with a Demographic Information Form prepared by the researcher. The findings of the study revealed that relational needs (specifically support and protection) do not have a mediating (indirect) effect on the relationship between iv avoidant attachment and the tendency to cheat. The findings were discussed within the scope of academic literature, and suggestions for further research and practice were presented for researchers and mental health professionals.