Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu ve suçun mağdur üzerindeki etkileri
The crime of sexual intercourse with minors and its effects on the victim
  1. Tez No: 973674
  2. Yazar: LEMAN NUR ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mef Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Türk Ceza Kanunu'nun 104. maddesinde düzenlenen Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu ile bu Suçun Mağdur Üzerindeki Etkileri ele alınmıştır. Suç, fiilin anlam ve hukuki sonuçlarını algılayabilme kabiliyetine sahip 15 yaşını tamamlamış ancak 18 yaşını doldurmamış çocuk ile, cebir, tehdit veya hile olmaksızın cinsel ilişkiye giren kişiye, cezai sorumluluk doğurmasını öngörmektedir. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar arasında yer alan çalışma konusu bu suç, öğretide ve uygulamada ortak bir bakış açısı geliştirilememiş birçok tartışmalı hususu içermektedir. Çalışmada, suçun tarihsel gelişimi, yabancı hukuk sistemlerindeki karşılıkları, uluslararası sözleşmelerdeki yeri ve Türk Ceza Kanunu'ndaki benzer suç tipleriyle ilişkisi incelenmiştir. Suçun hukuki analizi yapılırken özellikle yaşıtlar arası ilişkilerin cezalandırılması, Medeni Kanun hükümleriyle reşit kılınan çocukların TCK m.104 uygulamasındaki yansımaları ve madde metninde kullanılan ifadelerin (lafzın) anlamı ve kapsamı üzerinde durulmuş, uygulama ile ortaya çıkan çelişkiler, Yargıtay içtihatları çerçevesinde ele alınarak değerlendirilmiştir, normun uygulanmasında karşılaşılan hukuki sorunlar tespit edilmiş, bunların giderilmesine yönelik çözüm önerilerine yer verilmiştir. Son olarak, çocuğun rızası bulunduğu gerekçesiyle çoğu zaman göz ardı edilen bu suçun mağduru üzerinde yarattığı psikolojik, sosyal ve fiziksel etkiler, multidisipliner bir yaklaşımla ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the crime of Sexual Intercourse with a Minor as regulated under Article 104 of the Turkish Penal Code, along with its effects on the victim. The provision stipulates criminal liability for engaging in sexual intercourse, without force, threat, or deception, with a child who is over the age of 15 but under 18 and is capable of understanding the meaning and legal consequences of the act. As one of the offenses against sexual inviolability, this crime contains numerous controversial aspects on which doctrine and practice have not reached a common perspective. The study analyzes the historical development of the offense, its counterparts in foreign legal systems, its place within the framework of international conventions, and its relation to similar types of offenses under the Turkish Penal Code. In the legal analysis of the offense, particular attention is given to the criminalization of peer sexual relationships, the implications of children deemed of age under the provisions of the Turkish Civil Code in the context of Article 104, and the meaning and scope of the language used in the statutory provision. Conflicting interpretations between the wording of the law and judicial practice are examined in light of the Court of Cassation's case law. Legal ambiguities encountered in the application of the norm are identified, and possible solutions are proposed. Finally, the psychological, social, and physical effects of this offense on the victim-which are often disregarded due to the presence of the child's apparent consent-are addressed through a multidisciplinary approach.