Reşit olmayanla cinsel ilişki suçu
Crime of sexual relations with a minor
  1. Tez No: 994996
  2. Yazar: RUKİYE EDA BAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER TOZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 104. maddesinde düzenlenen“reşit olmayanla cinsel ilişki”suçunu eleştirel bir yönden incelemeyi amaçlamaktadır. Bu suç tipi pek çok açıdan eleştirilerin odak noktası haline gelmiştir. Bu kapsamda tezde, suça ilişkin doktrindeki ve uygulamadaki tartışmalar ile olası çözüm önerilerine yer verilmesi hedeflenmektedir. Çalışmada birinci bölüm altında öncelikle çocuk kavramı üzerinde durulmuştur. Hem Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası metinler hem de ulusal mevzuatta çocuk kavramının tanımı incelenerek bu kavramın hukuksal bağlamda ne ifade ettiği irdelenmeye çalışılmıştır. İlerleyen aşamada ise kavramsal çerçeve oluşturma maksadıyla cinsellik ve cinsel özgürlük kavramlarının ne ifade ettiği incelenmiştir. Tezin konusunu oluşturan suç tipi ile ilgili tarihsel gelişimin anlaşılabilmesi için birinci bölüm altında ayrıca 765 sayılı Türk Ceza Kanunu döneminde reşit olmayan bir kimse ile cinsel ilişki suçunun düzenleniş şekli ve kanun koyucunun neyi amaçladığı irdelenmiş; önceki bu düzenleme ile 5237 sayılı TCK m. 104 hükmündeki düzenlemeye ilişkin bir karşılaştırma yapılmıştır. Aynı zamanda 5237 sayılı TCK yürürlüğe girdikten çok kısa bir süre sonra suçun düzenlendiği maddenin fail ve mağdur arasındaki yaş farkı temelli düzenlenen ikinci fıkrasının Anayasa Mahkemesi tarafından iptal kararı ve değerlendirmesine de yer verilmiştir. Bu bölümde son olarak, reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun cinsel dokunulmazlığa karşı düzenlenmiş olan diğer suç tipleri ile karşılaştırması yapılmıştır. İkinci bölümde suça ilişkin öncelikle genel değerlendirmeler yapılmıştır. Suçun mağduru, faili, tipik hareketi, manevi unsuru, hukuka aykırılık unsuru, suçun nitelikli halleri, kusurluluğa etki eden nedenler, suçun özel görünüş biçimleri, soruşturma ve kovuşturma usulü ile yaptırım konuları incelenmiştir. Çalışmanın inceleme konusu olan reşit olmayanla cinsel ilişki suçunun madde başlığı ile metninin paralel olmayışı, bu suç tipinin mevcut hukuk sistemimizde gerekli olup olmadığı, failin cinsiyeti ve yaşı, Yargıtay'ın cinsel ilişkiye dair tartışmaya açık tanımı, aynı yaş grubundaki çocuklar arasında rızaya dayalı cinsel ilişki halinde fail ve mağdurun tespitinin zorluğu konularındaki tartışmalar ışığında çözüm önerileri ile birlikte tez çalışması tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to critically examine the crime of“sexual intercourse with a minor”as defined in Article 104 of the Turkish Criminal Code No. 5237. This type of crime has become the focus of criticism in many respects. In this context, the thesis aims to discuss the debates in doctrine and practice regarding the crime and to propose possible solutions. The first section of the study focuses primarily on the concept of a child. The definition of the concept of a child in both international texts to which Turkey is a party and in national legislation is examined, and an attempt is made to explore what this concept means in a legal context. In the next stage, the concepts of sexuality and sexual freedom are examined to establish a conceptual framework. In order to understand the historical development of the type of crime that forms the subject of the thesis, the first section also examines the regulation of the crime of sexual intercourse with a minor under the Turkish Penal Code No. 765 and the legislator's intent; a comparison is made between this previous regulation and the regulation in Article 104 of the Turkish Penal Code No. 5237. At the same time, the decision and assessment of the Constitutional Court regarding the second paragraph of the article regulating the crime, which was based on the age difference between the perpetrator and the victim, shortly after the Turkish Penal Code No. 5237 came into force, is also included. Finally, in this section, the crime of sexual intercourse with a minor is compared with other types of crimes regulated against sexual inviolability. The second section provides a general assessment of the crime. It examines the victim, perpetrator, typical act, mental element, element of unlawfulness, aggravated forms of the crime, factors affecting culpability, specific manifestations of the crime, investigation and prosecution procedures, and penalties. The discrepancy between the title and text of the article on the crime of sexual intercourse with a minor, which is the subject of this study, whether this type of crime is necessary in our current legal system, the gender and age of the perpetrator, the Supreme Court's debatable definition of sexual intercourse, and the difficulty of identifying the perpetrator and victim in cases of consensual sexual intercourse between children of the same age group.