5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda reşit olmayanla cinsel ilişki suçu
The crime of sexual relationship with a minor in the Turkish Criminal Code No. 5237
- Tez No: 895975
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALE AKDAĞ YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu 104. Maddesinde düzenlenen“Reşit Olmayanla Cinsel İlişki Suçu”analiz edilmektedir. Türk Ceza Kanunu ikinci kitap“Kişilere Karşı İşlenen Suçlar”başlığı, ikinci kısım altıncı bölüm“Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar”altında düzenlenen bu suç; 15-18 yaş aralığında olan çocuğun cebir, tehdit ve hile olmaksızın isteyerek gerçekleştirdiği cinsel ilişkinin soruşturulması ve akabinde kovuşturulmasına bağlı cezalandırılır. Birinci bölümde çocuk ve reşit kavramları ele alınmıştır. Ulusal ve uluslararası belgelerde çocuk kavramının nasıl ve kim için kullanıldığı derinlemesine incelenmiştir. Çocuk ve reşit kavramlarının anlamları irdelenmiş, bu kavramların benzerlik ve farkları ortaya konulmuştur. Türk Hukukuna göre bahse konu suçun tarihsel gelişimi üzerinde durulmuştur. Mülga Türk Ceza Kanunu ve güncel Türk Ceza Kanunu arasındaki tarihsel farklar irdelenmiştir. İlk bölümün sonunda, farklı ülkelerin hukuk sistemleri karşılaştırmalı olarak ele alınmış ve reşit olmayanla cinsel ilişki suçuna yönelik uluslararası bakış açısı değerlendirilmiştir. İkinci bölümde söz konusu suça ilişkin genel bilgiler verilmiştir. Fail ve mağdurun korunan hukuki yararı ile ilgili detaylı inceleme yapılmıştır. Suçun unsurları, kusurluluğu kaldıran haller, suçun nitelikli halleri, suçun özel görünüş biçimleri, suçun benzer suç tipleri ile karşılaştırılması yapılmıştır. Suça ilişkin muhakeme koşulları belirtilmiştir. Zamanaşımı, suçun yaptırımı ve infazının hangi kapsamda olduğu ve sürecin nasıl işlediği hakkında önemli bilgiler derlenmiştir. Mevcut düzenlemesi ile birçok sorunu içinde barındıran suça ilişkin madde başlığı ve madde metninde bulunan farklılıklar ortaya konulmuştur. 18 yaşını doldurmamış kişilerin Mahkeme kararı ile yaptığı evliliklerde, bu kişilerin, söz konusu suçun mağduru olup olmayacağı hususundaki tartışmalara değinilmiştir. Bu tartışmaların yanı sıra, suçun rızaya dayalı bir suç tipi olması nedeniyle, kanaatimizce kanun koyucunun ilgili maddeyi toplumsal kaygıları da göz önüne alarak düzenlediği aşikârdır. ANAHTAR KELİMELER: Reşit, Çocuk, Reşit Olmayan Çocuk, Rıza, Cinsel İlişki, Fail, Mağdur, Suç
Özet (Çeviri)
In this study, the“Crime of Sexual Intercourse with a Minor”regulated in Article 104 of the Turkish Penal Code No. 5237 is analyzed. This crime is regulated under the title of“Crimes Committed Against Persons”in the second book of the Turkish Penal Code, and under the sixth chapter of the second part,“Crimes Against Sexual Immunity”; It is based on the investigation and subsequent prosecution of sexual intercourse that a child between the ages of 15 and 18 willingly engages in, without force, threat or fraud. In the first chapter, the concepts of child and adult are discussed. How and for whom the concept of child is used has been examined in detail in national and international documents. The meanings of the concepts of child and adult have been examined, and the similarities and differences of these concepts have been revealed. The historical development of the crime in question according to Turkish Law is emphasized. Historical differences between the repealed Turkish Penal Code and the current Turkish Penal Code are examined. At the end of the first chapter, the legal systems of different countries are discussed comparatively and the international perspective on the crime of sexual intercourse with a minor is observed. In the second section, general information about the crime in question is given. A detailed examination was carried out regarding the protected legal interests of the victim and the perpetrator due to the crime. Elements of the crime, situations that eliminate culpability, qualified forms of the crime, special appearance forms of the crime, and comparison of the crime with similar crime types were made. The trial conditions regarding the crime are stated. Important information has been compiled about the statute of limitations, the scope of the sanction and execution of the crime, and how the process works. Differences in the title and text of the article regarding the crime, which contains many problems with its current regulation, have been revealed. Discussions on whether or not these people can be victims of the crime in question in marriages made by court decision of people under the age of 18 are mentioned. In addition to these discussions, since the crime is a type of crime based on consent, in our opinion, it is obvious that the legislator prepared the relevant article by taking social concerns into consideration. KEYWORDS: Adult, Child, Minor, Consent, Sexual Intercourse, Perpetrator, Victim, Crime