İnhalasyon tedavisi alan çocuklarda emosyonel tepkilerin azaltılmasına yönelik yapay zeka destekli animasyonun etkisi
The effect of artificial intelligence-supported animation on reducing emotional responses in children receiving inhalation therapy
  1. Tez No: 973685
  2. Yazar: TUĞÇE BÜŞRA ÜSTÜNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER EKİM GÜNAYDIN, DR. BURCU DEDEOĞLU DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, solunum sıkıntısı nedeniyle acil serviste inhalasyon tedavisi alan çocukların, emosyonel tepkilerinin azaltılmasına yönelik hazırlanan yapay zeka destekli animasyon videosunun etkinliğini değerlendirmektir. Randomize kontrollü deneysel tasarımdaki araştırmanın örneklem grubunu, 3-6 yaş arasında, solunum skıntısı nedeniyle acil servise gelen ve inhalasyon tedavisi alan 60 çocuk ve ebeveyni (30 girişim, 30 kontrol) oluşturmaktadır. Araştırma verileri, 'Kişisel Bilgi Formu', 'Çocuklarda Emosyonel Göstergeler Ölçeği', 'PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği' ve 'Fizyolojik Göstergeler Formu' aracılığıyla toplanmıştır. Acil serviste inhalasyon tedavisi öncesinde, çocuğa uygulamaya ilişkin bilgilendirme amaçlı yapay zeka destekli animasyon videosu izletilmiştir. Araştırmada, çocukların yaş ortalaması 4,53±2,8 [girişim grubu=4,55±0,89; kontrol grubu=4,58±0,98] yıldı. Emosyonel Göstergeler Ölçeği ortalama puanı girişim grubu çocuklarda 10,03 ±2,68 kontrol grubu çocuklarda 18,55±2,55 olarak saptanmış olup, sonuç istatistiksel olarak anlamlı farklı bulunmuştur. Fizyolojik parametrelerde, girişim grubu çocukların, nabız ve solunum sayısı kontrol gruba göre istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Girişim grubu çocukların ortalama inhalasyon süresi 61,83±11,17 dakika iken kontrol grubun ortalama inhalasyon süresi 85,51±13,31 dakika olarak saptandı ve bu sonuç istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermekteydi. Ayrıca, PedsQL Sağlık Bakımı Ebeveyn Memnuniyet Ölçeği alt boyut ve toplam ortalama puanları, girişim grubunda anlamlı yüksekti. Sonuç olarak, bilişsel gelişime uygun, yapay zeka destekli animasyon videosunun kullanımı, çocuğun inhalasyon tedavisine uyumunun arttırılmasında ve tedavi süresinin kısaltılmasında yenilikçi bir yaklaşım olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the evaluate the effectiveness of artificial intelligence based animation videos on reducing emotional impacts of inhalation therapies on children who presents to pediatric emergency departments with respiratory distress. The sample group of this randomized controlled experimental study consisted of 60 children aged between 3 and 6 years and their parents (30 intervention, 30 control) who presented to the emergency department with respiratory distress and received inhalation therapy. Data were collected using the“Personal Information Form”,“Emotional Indicators Scale in Children”,“PedsQL Healthcare Satisfaction Scale – Parent Version”, and the“Physiological Indicators Form”. Before inhalation therapy in the emergency department, the children in the intervention group watched an AI-supported animation video designed to provide information about the procedure. The mean age of the children in the study was 4.53±2.8 years [intervention group = 4.55±0.89; control group = 4.58±0.98]. The mean score on the Emotional Indicators Scale was 10.03±2.68 in the intervention group and 18.55±2.55 in the control group, showing a statistically significant difference. In terms of physiological parameters, the intervention group had significantly lower pulse and respiratory rates compared to the control group. The average duration of inhalation therapy was 61.83±11.17 minutes in the intervention group and 85.51±13.31 minutes in the control group, also indicating a statistically significant difference. Additionally, the subscale and total mean scores of the PedsQL Healthcare Satisfaction Scale – Parent Version were significantly higher in the intervention group. In conclusion, the use of an AI-supported animation video designed according to the cognitive development of children may be an innovative approach to increasing their compliance with inhalation therapy and shortening the duration of treatment.