Okul öncesi dönem çocukları için afet sonrası iyileştirme temelli yaratıcı drama etkinlikleri
Post-disaster recovery based creative drama activities for preschoolers
  1. Tez No: 973686
  2. Yazar: MÜZEHHER CEYLAN KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU USLU, PROF. DR. MAİDE ORÇAN KAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, afet sonrası okul öncesi çocukların iyilik hallerini desteklemek için iyileşme odaklı yaratıcı drama etkinlikleri geliştirmektir. Literatürde afet sonrası dönemde okul öncesi çocuklara yönelik yapılandırılmış yaratıcı drama etkinliklerine yeteri kadar yer verilmemiş olduğu ve bu konuda özgün etkinlik örneklerinin bulunmadığı görülmüş ve çocukların duygularını ifade etmelerine, umut duygusunu korumalarına ve sosyal-duygusal becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla yaratıcı drama etkinlikleri oluşturulmuştur. Çalışmada, afet sonrası döneme uygun çıktıları belirlemek amacıyla Türkiye Yüzyıl Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı (2024b) doküman analizi yoluyla incelenmiştir. Bu hedeflere dayalı olarak, 5-6 yaş çocuklarına yönelik toplam 48 yaratıcı drama etkinliği oluşturulmuştur (12 oturum). Etkinlikler, duygusal farkındalık, ifade gücü, problem çözme, sabır, empati, dayanışma ve umut temaları etrafında yapılandırılmış ve uygulayıcılara yol gösterecek yönergelerle desteklenmiştir. Etkinlikler, alan uzmanlarının görüşleri doğrultusunda nitel olarak değerlendirilmiş ve bu değerlendirmelere göre gerekli düzenlemeler yapılarak etkinliklere son hali verilmiştir. Sonuç olarak, uzman görüşlerine dayanarak, etkinliklerin hem yaş grubuna hem de afet sonrası dönemin ihtiyaçlarına uygun ve özgün olduğu sonucuna varılmıştır. Yaratıcı drama etkinlikleri, afet sonrası okul öncesi çocukların duygusal ve sosyal refahlarını desteklemede etkili olabilir. Gelecekte farklı yaş grupları için benzer içeriklerin geliştirilmesi ve deneysel calismalarla desteklenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to develop recovery-based creative drama activities to support the well-being of preschool children after a disaster. During the literature review it is seen that structured creative drama activities for preschool children were not sufficiently included in the post-disaster period and considering this lack of original activity examples, the present creative drama activities were formed. Through these activities children can express their emotions, maintain a sense of hope, and develop their social-emotional skills. In the study, the Turkey Century Maarif Model Preschool Education Program (2024) was examined via document analysis in order to identify outcomes appropriate for the post-disaster period. Based on these objectives, a total of 48 creative drama activities were developed for 5-6-year-old preschoolers in 12 sessions. The activities were structured around the themes of emotional awareness, expressiveness, problem solving, patience, empathy, solidarity, and hope and supported by guidelines to guide practitioners. The activities were presented to relevant field experts for their opinions and evaluated qualitatively. Necessary adjustments were made based on the feedback received before finalizing the content. Based on expert opinions, the activities were concluded to be appropriate and original for both the age group and the needs of the post-disaster period. Creative drama activities can be effective in supporting preschoolers after a post-disaster regarding their emotional and social well-being. The development of similar content for different age groups is recommended in the future along with experimental studies.