Öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between pre-service teachers' lifelong learning tendencies and entrepreneurship levels
- Tez No: 973696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile girişimcilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek ve bu değişkenlerin cinsiyet, öğrenim görülen bölüm ve algılanan gelir düzeyine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Çalışmanın örneklemini 2024-2025 akademik yılı güz döneminde Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Ereğli Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 307 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği ”ve“Girişimcilik Becerileri Ölçeği”kullanılarak elde edilmiştir. Verilerinin analizinde SPSS programı kullanılmış, ölçeklerin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır. Değişkenler için t test ve Anova, ilişkileri incelemek üzere pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile girişimcilik düzeyleri arasında anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Yaşam boyu öğrenme eğilimi, girişimciliğin fırsatları görme, kendine güven, duygusal zekâ, risk alma ve yenilikçilik alt boyutlarıyla anlamlı düzeyde ilişkilidir. Cinsiyete göre yaşam boyu öğrenme eğiliminde kadın öğretmen adayları lehine anlamlı bir farklılık saptanırken, erkek öğretmen adaylarının risk alma düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Öğrenim görülen bölüm değişkeni açısından bazı girişimcilik alt boyutlarında anlamlı farklar görülmüş; Özel Eğitim ve PDR bölümü öğrencilerinin belirli girişimcilik becerilerinde daha yüksek puanlar aldığı belirlenmiştir. Algılanan gelir düzeyi değişkeninde ise risk alma alt boyutunda düşük gelir grubundaki öğrenciler lehine anlamlı fark gözlenmiştir. Sonuç olarak, öğretmen adaylarının yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile girişimcilik düzeyleri arasında güçlü bir ilişki bulunduğu; bu iki kavramın birlikte ele alınarak bireysel ve mesleki gelişim açısından desteklenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between pre-service teachers' lifelong learning tendencies and their entrepreneurship levels, and to determine whether these variables differ according to gender, field of study, and perceived income level. The research was conducted using the relational survey model, which is a quantitative research method. The study sample consisted of 307 senior-year pre-service teachers studying at the Ereğli Faculty of Education, Zonguldak Bülent Ecevit University, during the fall semester of the 2024–2025 academic year.Data were collected through the“Lifelong Learning Tendencies Scale”and the“Entrepreneurship Skills Scale.”Validity and reliability analyses of the scales were carried out. Independent samples t-test and ANOVA were used to determine differences across variables, and the Pearson product-moment correlation coefficient was employed to examine relationships between them.According to the findings, a significant and positive relationship was found between pre-service teachers' lifelong learning tendencies and their entrepreneurship levels. Lifelong learning tendency was significantly associated with the sub-dimensions of entrepreneurship such as opportunity recognition, self-confidence, emotional intelligence, risk-taking, and innovativeness. A significant difference in lifelong learning tendencies was found in favor of female pre-service teachers, while male pre-service teachers scored higher in risk-taking. In terms of field of study, significant differences were found in some sub-dimensions of entrepreneurship; students from the Special Education and Guidance and Counseling departments scored higher in specific entrepreneurship skills. Regarding perceived income level, a significant difference was found in the risk-taking sub-dimension in favor of students from the low-income group.In conclusion, it was determined that there is a strong relationship between pre-service teachers' lifelong learning tendencies and their entrepreneurship levels. It is suggested that these two concepts should be addressed together and supported in terms of both individual and professional development.