Yaratıcı, eleştirel ve yansıtıcı düşünmenin girişimcilik becerisi üzerine etkisi
The effect of creative, critical and reflective thinking on entrepreneurial skill
- Tez No: 550104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yaşam Boyu Öğrenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı öğretmen adaylarının girişimcilik becerileriyle yaratıcılık, eleştirel düşünme, yansıtıcı düşünme eğilimleri arasındaki ilişkilerin belirlenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeliyle yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Çalışma grubunun 2016 - 2017 akademik yılında Bartın Üniversitesinde birinci sınıflarında ve dördüncü sınıflarında öğrenimine devam eden 417 öğretmen adayı oluşturmuştur. Öğretmen adaylarının girişimcilik niyetleri,“Girişimcilik Niyeti Ölçeği”ile ölçülmüştür. Öğretmenler ve Öğretmen Adayları İçin“Yansıtıcı Düşünme Eğilimi”(YANDE) Ölçeği,“Eleştirel Düşünme Eğilimi”ölçeği, Yaratıcılığa ilişkin öğrencilerin örtük düşüncelerini ölçmek amacıyla“Yaratıcılık Hakkında Ne Düşünüyorsunuz”(YHND) ölçeği kullanılmıştır. Veri analizleri için SPSS-25.0 paket programı kullanılmış ve verilerin çözümlenmesi aşamasında parametrik testlerden t testi ve tek yönlü ANOVA testi, doğrusal korelasyon testi ile çoklu doğrusal regresyon analizine başvurulmuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; - Öğretmen adaylarının cinsiyete göre girişimcilik ve girişimciliğe yönelik ortalamalarda erkek öğretmen adaylarının girişimcilik puanlarının daha yüksek olduğu; sınıfa göre ise girişimcilik ve girişimcilik niyetine yönelik anlamlı farkın 4. sınıflar lehine olduğu; bölümlere göre ise girişimcilik niyetine ilişkin gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı - Annelerin ve babaların mesleklerine göre, öğretmen adaylarının girişimcilik ve girişimcilik niyetlerinde herhangi bir farklılık yoktur. - Ailesinde girişimci var olma durumuna göre ise girişimcilik ve girişimcilik niyetine yönelik anlamlı farkın ailesinde girişimci olanların lehine olduğu tespit edilmiştir - Girişimci olmayı düşünme, kendini girişimci görme, ailede girişimci birinin olması eleştirel düşünme değişkenlerinin girişimcilik üzerinde anlamlı bir yordayıcı olduğu görülmektedir. Yaratıcılık, cinsiyet, Eğitim Fak./BESYO'da öğrenim görme ve yansıtıcı düşünme değişkenleri ise modelde önemli bir etkiye sahip değildir. - Öğretmen adaylarını girişimcilik niyeti ortalama düzeyleri oldukça yüksek (5,15) iken yansıtıcı düşünme ortalama düzeyleri ise diğer değişkenler arasında son sırayı almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationships between the entrepreneurship skills of the prospective teachers, creativity, critical thinking and reflective thinking tendencies. The research was conducted with relational survey model. The study group was determined by criterion sampling method. The study group consisted of 417 pre-service teachers in Bartın University in 2016-2017 academic years. Entrepreneurship intentions of the prospective teachers were measured by the“Entrepreneurship Intention Scale”.“Reflective Thinking Tendency Scale”,“Critical Thinking Tendency Scale”and in order to measure students' implicit thoughts about creativity“What Do You Think about Creativity Scale”were used. SPSS-25.0 package program was used for data analysis. At the stage of data analysis, t-test and one-way ANOVA test, linear (Pearson) correlation test and multiple linear regression analysis were applied. The outcomes of the research are: -According to the gender of pre-service teachers, entrepreneurship and entrepreneurship averages, male pre-service teachers have higher entrepreneurship scores; according to the class, the significant difference for entrepreneurship and entrepreneurial intention is in favor of 4th grade students; according to departments there is no significant difference between groups regarding entrepreneurship intention. - According to the profession of parents, there is no difference between the pre-service teachers' entrepreneurship and entrepreneurial intentions. - According to the entrepreneurial presence in the family, it was found that the difference between entrepreneurship and entrepreneurial intention is in favor of the entrepreneurs in the family. - Thinking about being an entrepreneur, seeing himself as an entrepreneur, being an entrepreneur in the family, critical thinking variables are seen as a significant predictor on entrepreneurship. The variables of creativity, gender, education and studying in the Faculty of Education / Physical Education Sports School, and reflective thinking do not have a significant effect on the model. - Pre-service teachers have high average levels of entrepreneurial intention but reflective thinking mean levels of teacher candidates are the last among the other variables.