Öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ile sosyal girişimcilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between individual innovativeness levels and social entrepreneurship characteristics of prospective teachers
- Tez No: 973698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ile sosyal girişimcilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma, 274 kadın ve 68 erkek olmak üzere toplam 342 aday öğretmen üzerinden yürütülmüştür. Çalışma kapsamında veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Hurt, Joseph ve Cook (1977) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Kılıçer ve Odabaşı (2010) tarafından yapılan“Bireysel Yenilikçilik Ölçeği”ve Konaklı ve Göğüş (2013) tarafından geliştirilen“Aday Öğretmenlerin Sosyal Girişimcilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. İlişkisel tarama modeli ile gerçekleştirilen çalışmada veriler t-testi, ANOVA ve Pearson Momentler Katsayısı teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonunda yapılan veri analizinden elde edilen bulgulara göre; aday öğretmenlerin sosyal girişimcilik özelliklerinin öğrenim görülen bölüme göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra aday öğretmenlerin öğrenim gördüğü bölümü sevme derecelerinin de hem bireysel yenilikçilik hem de sosyal girişimcilik tüm alt boyutlarında anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca formasyon öğrencileri ile eğitim fakültesi lisans öğrencileri arasında da tüm değişkenler açısından anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen bir diğer bulguya göre sosyal girişimcilik toplam puanı ve alt boyutlarının bireysel yenilikçilik kategorilerine göre anlamlı şekilde farklılaştığı bulunmuştur. Değişkenler arasındaki ilişkilere bakıldığında ise, öğretmen adaylarının bireysel yenilikçilik düzeyleri ile sosyal girişimcilik toplam puanı ve sosyal girişimciliğin alt boyutları olan kişisel yaratıcılık, risk alma ve özgüven düzeylerinin tümü arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between individual innovativeness levels and social entrepreneurship characteristics of candidate teachers. The study was conducted on a total of 342 candidate teachers, 274 female and 68 male. Within the scope of the study,“Individual Innovation Scale”developed by Hurt, Joseph and Cook (1977) and adapted into Turkish by Kılıçer and Odabaşı (2010) and the“Social Entrepreneurship Characteristics Scale of Candidate Teachers”developed by Konaklı and Göğüş (2013) were used as data collection tools. In the study conducted with the relational survey model, the data were analyzed with t-test, ANOVA and Pearson Moment Coefficient techniques. According to the findings obtained from the data analysis conducted at the end of the research; it was determined that the social entrepreneurship characteristics of candidate teachers showed significant differences according to the department they studied. In addition, it was found that the degree to which candidate teachers like their departments showed significant differences in both individual innovativeness and all sub-dimensions of social entrepreneurship. In addition, a significant difference was found between formation students and education faculty students in terms of all variables. It was found that the total score and sub-dimensions of social entrepreneurship differed significantly according to individual innovativeness categories. When the relationships between the variables were examined, it was found that there were positive and significant relationships between the individual innovativeness levels of teacher candidates and the total score of social entrepreneurship and all of the sub-dimensions of social entrepreneurship.