Developing an analysis pipeline by integrating multi-omics data to study drug resistance mechanisms in cancer
Kanserde ilaç direnci mekanizmalarını incelemek için çoklu-omik verileri entegre eden bir analiz yöntemi geliştirilmesi
  1. Tez No: 973746
  2. Yazar: SEMİH ALPSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL TİMUÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Biyoloji, Biyoistatistik, Genetics, Biology, Biostatistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik ve Biyoinformatik Ana Bilim Dalı
Özet
Cerrahi, radyoterapi, immünoterapi ve farmakolojik tedavi dahil olmak üzere çeşitli yaklaşımlar kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Bu yaklaşımlar arasında, farklı kanser türlerinde etkili olması nedeniyle farmakolojik tedavi yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak hastalar, genetik mutasyonlar, epigenetik değişiklikler ve ya sinyal yolaklarındaki bozulmalar nedeniyle kısa bir süre içinde ilaçlara karşı direnç geliştirebilmektedir. Bu tezde, klinik uygulamalarda sıklıkla kullanılan paklitaksel, 5-florourasil (5-FU), gemcitabin ve setuksimabın direnç mekanizmaları incelenmiştir. Bu amaçla, transfer öğrenmesi (TL) tabanlı derin sinir ağları (DNNs) kullanılarak çoklu-omik geç entegrasyon yaklaşımı uygulanmıştır. Mitozu, sitoskeletonu, DNA replikasyonunu ve epidermal büyüme faktörü reseptörü (EGFR) sinyal yolunu hedefleyen ilaçlar bağımsız olarak eğitilmiş ve ilaç yanıtlarını tahmin etmeye yönelik tüm-ilaç eğitim veri setleri oluşturulmuştur. Kanserde İlaç Duyarlılığı Genomiği (GDSC) veri setindeki insan hücre hattı verileri kullanılarak eğitilen modeller, in vivo hastadan türetilmiş ksenogreft (PDX) ve ex vivo Kanser Genom Atlası (TCGA) veri setlerinde ilaç yanıt tahminleri yapabilmiştir. En iyi performans gösteren tahmin modellerinin gen özelliklerine dayalı yolak zenginleştirme analizleri ile ilaç direnç mekanizmaları ortaya konmuştur. Mutasyonlar ve kopya numarası değişikliklerinin (CNAs), transkripsiyonel değişikliklerle birlikte direnç gelişimine katkıda bulunduğu gösterilmiştir. Bu tezde dört ilacın direnç mekanizmalarının ilgili yolaklar ve moleküler değişiklikler üzerinden aydınlatılması, kişiselleştirilmiş ve hedefe yönelik tedavilerin geliştirilmesine önemli katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Various approaches such as surgery, radiotherapy, immunotherapy, and pharmacological treatment are employed in cancer therapy. Among these, pharmacological treatment is widely preferred due to its effectiveness across different cancer types. However, patients may develop resistance to drugs within a short period as a result of genetic mutations, epigenetic alterations, or disruptions in signaling pathways. In this thesis, the resistance mechanisms of paclitaxel, 5-fluorouracil (5-FU), gemcitabine, and cetuximab, which are commonly used in clinical practice, were investigated. For this purpose, a late multi-omics integration approach based on deep neural networks (DNNs) with transfer learning (TL) was applied. Drugs targeting mitosis, cytoskeleton, DNA replication, and epidermal growth factor receptor (EGFR) signaling pathway were independently trained to construct pan-drug training datasets for predicting drug responses. Models trained on human cell line data from the Genomics of Drug Sensitivity in Cancer (GDSC) dataset were able to predict drug responses in in vivo patient-derived xenograft (PDX) and ex vivo The Cancer Genome Atlas (TCGA) datasets. Pathway enrichment analyses based on the gene features of the best performing predictive models revealed the mechanisms of drug resistance. It was demonstrated that mutations and copy number alterations (CNAs), together with transcriptional changes, contribute to the development of resistance. Elucidating the resistance mechanisms of these four drugs through relevant pathways and molecular alterations has the potential to make a significant contribution to the development of personalized and targeted therapies.