Tavuk etlerinden izole edilen Escherichia coli suşlarının önemli bazı virulans özellikleri ve antibiyotik dirençleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Escherichia coli strains isolated from chicken meat in terms of some important virulence characteristics and antibiotic resistance
  1. Tez No: 973769
  2. Yazar: ZEHRA SILA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, mikrobiyal kontaminasyonlara oldukça açık bir gıda olan tavuk etlerinde gıda güvenliği açısından önem arz eden koliform grubu bakterilerin, Escherichia coli (E. coli) ve E. coli O157:H7'in varlığını ortaya koymak; elde edilen izolatların antibiyotik direnç profillerini ayrıntılı biçimde değerlendirmek ve biyofilm oluşturma potansiyellerini belirleyerek bu mikroorganizmaların halk sağlığına yönelik olası risklerini kapsamlı bir şekilde incelemeyi amaçlamıştır. Yöntem Bu çalışmada, Erzurum ilinde farklı satış noktalarından rastgele seçilen 108 adet tavuk eti örneği (but, kanat, taşlık, ciğer, yürek) soğuk zincir koşullarında laboratuvara taşınmıştır. Mikrobiyolojik analizlerde koliform grubu bakterilerin sayımı için Violet Red Bile Agar (VRB), E. coli izolasyonu için Tryptone Bile X-glucuronide Agar (TBX ) ve E. coli O157:H7 izolasyonu için cefixime-tellurite supplement ilave edilmiş Sorbitol MacConkey Agar (CT-Smac) kullanılmıştır. İzolatların biyofilm oluşturma potansiyeli Kongo Kırmızısı Agar yöntemi ile test edilmiştir. Virülans faktörlerinin tespiti amacıyla rfbEO157 ve fliCH7 genleri Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) ile analiz edilmiştir. Antibiyotik direnç profilleri ise disk difüzyon yöntemi kullanılarak 16 farklı antibiyotiğe karşı belirlenmiştir. Bulgular: Koliform bakteri yükü ortalama 4,24 log kob/g, TBX'de gelişen tipik koloni ortalaması 1,82 log kob/g olarak belirlenmiştir. Koliform sayıları ciğer, yürek ve taşlıkta yüksek bulunurken (p<0,05), TBX için en yüksek değerler kanat ve ciğerde kaydedilmiştir. Moleküler analizlerde 86 ve 106 numaralı izolatların E. coli O157:H7 olduğu belirlenmiş, özellikle 106 numaralı izolat çoklu antibiyotik direnci ile dikkat çekmiştir. Biyofilm oluşumu hiçbir izolat için tespit edilmemiştir. Sonuç: Çalışma sonucunda, biri tavuk ciğerinden diğeri ise tavuk yüreğinden elde edilen iki farklı E. coli O157:H7 izolatının varlığı moleküler ve mikrobiyolojik analizlerle doğrulanmıştır. Temsili olarak seçilen izolatların biyofilm oluşturma potansiyeli yapılan analizlerde gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, söz konusu suşların tamamının üçten fazla antibiyotiğe karşı direnç sergilediği belirlenmiş ve bu durum izolatların çoklu antibiyotik direnç profiline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca izolatların önemli bir kısmında MAR indeks değerlerinin 0,2'nin üzerinde olduğu, özellikle bazı suşlarda 0,6'nın üzerinde değerlere ulaştığı tespit edilmiştir. Bu yüksek MAR değerleri, izolatların yoğun antibiyotik maruziyeti olan kaynaklardan köken aldığını göstermekte ve çoklu antibiyotik direncinin yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, tavuk eti örneklerinde E. coli ve E. coli O157:H7 varlığının yanı sıra bu izolatların direnç özelliklerinin halk sağlığı açısından önemli riskler taşıdığını göstermekte; dolayısıyla üretim, işleme ve tüketim aşamalarında hijyen uygulamalarının güçlendirilmesi ve antibiyotik kullanımının daha sıkı denetim altına alınması gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed to determine the presence of coliform group bacteria, Escherichia coli (E. coli), and E. coli O157:H7, which are of great importance in terms of food safety due to the high susceptibility of poultry meat to microbial contamination. Additionally, the study sought to comprehensively evaluate the antibiotic resistance profiles of the obtained isolates and to determine their biofilm-forming potential in order to assess the potential public health risks associated with these microorganisms. Method: In this study, a total of 108 chicken meat samples (thigh, wing, gizzard, liver, heart) were randomly collected from different retail outlets in Erzurum province and transported to the laboratory under cold chain conditions. For microbiological analyses, Violet Red Bile Agar (VRB) was used for the enumeration of coliform bacteria, Tryptone Bile X-glucuronide Agar (TBX) for the isolation of E. coli, and Sorbitol MacConkey Agar (CT-Smac) supplemented with cefixime-tellurite for the isolation of E. coli O157:H7. The biofilm-forming potential of the isolates was tested using the Congo Red Agar method. Virulence factors were analyzed by Polymerase Chain Reaction (PCR) targeting the rfbE O157 and fliC H7 genes. Antibiotic resistance profiles were determined against 16 different antibiotics using the disk diffusion method. Findings: The mean coliform count was 4.24 log CFU/g, while the average count of typical colonies on TBX was 1.82 log CFU/g. Coliform counts were significantly higher in liver, heart, and gizzard samples (p<0.05), whereas TBX counts were highest in wing and liver samples. Molecular analyses confirmed that isolates no. 86 and no. 106 were E. coli O157:H7, with isolate no. 106 particularly notable for its multidrug resistance. No biofilm formation was detected in any of the isolates. Results: The study confirmed the presence of two different E. coli O157:H7 isolates obtained from chicken liver and heart through molecular and microbiological analyses. Biofilm-forming potential was not observed in the representative isolates tested. However, all isolates exhibited resistance to more than three antibiotics, indicating multidrug resistance profiles. Moreover, a substantial proportion of isolates had MAR index values above 0.2, with some strains reaching values greater than 0.6. These elevated MAR values suggest that the isolates originated from sources with high antibiotic exposure, highlighting the widespread occurrence of multidrug resistance. The findings show that the presence of E. coli and E. coli O157:H7 in chicken meat samples, along with the resistance traits of the isolates, poses risks to public health; therefore, they highlight the need to strengthen hygiene and strictly regulate antibiotic use.