Demiryolu istasyonlarının erişilebilirliğinin incelenmesi: türkiye örneği
Determination of accessibility of railway stations
  1. Tez No: 973771
  2. Yazar: JAVID KARIMI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER HALDENBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışmanın amacı, demiryolu istasyonlarının yaya ve özel araç kullanıcıları için erişilebilirlik düzeylerini değerlendirmek ve böylece demiryolu ulaşımının kullanılabilirliğini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmeye katkıda bulunmaktadır. Çalışma kapsamında, Türkiye genelinde farklı nüfus büyüklüklerine sahip bölgelerdeki demiryolu istasyonları dört kategoriye ayrılmıştır. Yaya erişim süreleri, mesafeler gibi parametreler dikkate alınarak her kategori için erişilebilirlik analizleri doğrudan en kısa yol ve Hibrit kısa yol algoritmaları kullanılarak farklı iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. Doğrudan en kısa yol algoritmaları kullanılarak toplanan veriler, 1.2 km yaya erişim mesafeleri için analiz edilmiştir. Hibrit algoritma sonuçları, yol ağı ve gerçek yürüme koşullarını dikkate alarak daha düşük ortalama erişim mesafeleri ortaya koymuş, böylece istasyonların erişilebilirliğinin daha gerçekçi biçimde değerlendirilmesine imkân sağlamıştır. Sonuçlar, nüfus büyüklüğüne göre değişen erişilebilirlik düzeylerini göstermektedir. Korelasyon analizleri, mesafe ve erişim süreleri arasında güçlü bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışma, demiryolu istasyonlarının erişilebilirliğini değerlendiren kapsamlı bir analiz sunarak, Türkiye'deki demiryolu altyapısının ve ulaşım politikalarının iyileştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. İstasyonların erişilebilirlik seviyelerinin belirlenmesi, demiryolu ulaşımını daha kullanıcı dostu ve erişilebilir hale getirerek, sürdürülebilir ve etkin bir ulaşım sisteminin geliştirilmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the accessibility levels of railway stations for pedestrians and private vehicle users, thereby contributing to the development of strategies to increase the usability of railway transportation. Within the scope of the study, railway stations across Turkey located in regions with different population sizes are divided into four categories. Accessibility analyses for each category are carried out using two different methods: the direct shortest path algorithm and the hybrid shortest path algorithm. Data collected through the direct shortest path algorithm are analyzed for a 1.2 km pedestrian access distance. The results of the hybrid algorithm, which take into account the road network and real walking conditions, reveal lower average access distances, thereby providing a more realistic assessment of station accessibility. The findings demonstrate varying accessibility levels depending on population size. Correlation analyses reveal a strong relationship between distance and access times. By presenting a comprehensive assessment of railway station accessibility, this study aims to contribute to the improvement of Turkey's railway infrastructure and transport policies. Identifying the accessibility levels of stations will help make railway transportation more user-friendly and accessible, thereby supporting the development of a sustainable and efficient transport system.