Tokat ilinin gastronomi envanterinin ve rotasının oluşturulması
Creation of the gastronomic inventory and route of Tokat province
- Tez No: 973799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Tokat iline özgü gastronomi unsurlarını sistematik biçimde belgelemek ve bölgeye yönelik bir gastronomi rotası geliştirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel yöntemler kullanılmış, veri toplamak için odak grup görüşmeleri yapılmış ve yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Katılımcılar, amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiş ve görüşmelerden elde edilen veriler tematik analiz ve içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Doksan katılımcı ile yapılan odak grup görüşmeleri sonucunda bölgenin yerel mutfak envanterine yönelik olarak 263 yerel yiyecek, 11 içecek, 21 sebze, 25 meyve, 47 yenilebilir ot, çeşitli imece usulü yiyecek üretim gelenekleri ve yiyecek-içecek odaklı sosyal etkileşim pratikleri, 25 farklı yerel mutfak aleti ve 4 farklı üretim yöntemi tespit edilmiştir. Gastronomi rotasına yönelik olarak ise ilçe merkezlerine göre yerel ürünlerin dağılımı çıkarılmış, bölgelerin ziyarete uygun mevsimleri belirlenmiş, bölgelere ulaşım olanakları ve yerel ürünlere erişim imkanları değerlendirilmiş, ayrıca bölgedeki gastronomik etkinlik ve festivaller tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Tokat ilinin zengin ve çeşitli bir gastronomik yapıya sahip olduğu belirlenmiş ve bu yapıya uygun olarak Tokat Gastronomi Rotası hazırlanmıştır. Çalışmanın, Tokat'ın gastronomi turizmi potansiyelinin geliştirilmesine ve kültürel mirasının korunmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the aim of systematically documenting the gastronomic elements specific to Tokat province and developing a gastronomy route for the region. Qualitative research methods were employed, and data were collected through focus group interviews using semi-structured interview questions. Participants were selected through purposive sampling, and the data obtained from the interviews were analyzed using thematic and content analysis methods. As a result of focus group interviews conducted with ninety participants, a total of 263 local food items, 11 beverages, 21 vegetables, 25 fruits, 47 edible herbs, various communal food production traditions (imece), food- and beverage-centered social interaction practices, 25 different local kitchen tools, and 4 distinct production methods were identified for the region's local culinary inventory. For the development of the gastronomy route, the distribution of local products by district centers was mapped, the most suitable seasons for visits were determined, transportation options and access to local products in the region were evaluated, and local gastronomic events and festivals were identified. Based on the findings, it was concluded that Tokat has a rich and diverse gastronomic structure, and the Tokat Gastronomy Route was developed accordingly. The study is expected to contribute to the development of Tokat's gastronomy tourism potential and the preservation of its cultural heritage.