Konak (İzmir) büyükşehir ilçesinin idari coğrafyası
Administrative geography of konak (İzmir) metropolitan district
- Tez No: 973812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ KARAGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın konusu, Konak ilçesinin mülki idare özelliklerinin yönetsel coğrafya analizi ve değerlendirmesidir. Bu araştırmada ilk Çağ'dan itibaren günümüze (2025) kadar Konak ilçesinin kurulduğu yerdeki idari yönetim şekil ve değişimleri, değişen demografik yapı içerisinde yeniden yapılan idari bölümlenmenin süreç ve aşamaları sınıflandırılarak verilmiştir. Çalışmada mahalleler, belirli semt isimleri altında bölümlenerek karşılaştırılmış, sistemli ve özgün değerlendirmeler yapılmaya çalışılmıştır. Araştırmamızda, toplam 113 mahalleden oluşan Konak büyükşehir merkez ilçesinin sınırlı saha özelinde, gözlem ve ölçmeye dayalı saha çalışmaları yapılmış ve idari coğrafya ilkeleri çerçevesinde yapılan analizlere bağlı olarak sentez sonuçları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the research is the administrative geography analysis and evaluation of the administrative characteristics of the Konak district. This research presents the forms and changes in the administrative management of the Konak district from its establishment to the present day (2025), classifying the processes and stages of the reorganisation of administrative divisions within the changing demographic structure. In the study, neighbourhoods were divided under specific district names and compared, and systematic and original evaluations were attempted. In our research, field studies based on observation and measurement were conducted within the limited area of the Konak metropolitan centre district, which consists of a total of 113 neighbourhoods, and synthesis results were obtained based on analyses conducted within the framework of administrative geography principles.