Kliniğimizde kutanöz malign melanom nedeniyle tedavi edilen hastaların retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients treated for cutaneous malign melanom in our clinic
  1. Tez No: 685516
  2. Yazar: HAKAN AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Malign melanom; deri kanserlerinin %2,3'ünü oluşturmakla beraber deri kanserlerine bağlı ölümlerin %75'inden sorumludur. Deri kanserine bağlı mortalitenin en sık sebebidir. Ülkemizde malign melanom insidansı erkeklerde 1,9/100.000, kadınlarda 1,3/100.000'dir. Malign melanomun ölümcül seyredebilen bir deri kanseri tipi olduğu göz önünde bulundurulduğunda; bu konudaki güncel rehberlerin takibi, tedavi basamaklarının bu rehberlere uygun şekilde yürütülmesi ve takip parametrelerinin değerlendirilerek literatürle karşılaştırılabilecek güncel yayınlar elde edilmesi hastalığın ülkemizde de uygun şekilde yönetilmesi açısından önem taşımaktadır. Çalışmamızda, kliniğimizde 2005-2020 yılları arasında tedavi edilmiş kutanöz malign melanom hastalarının demografik verilerini, metastaz durumlarını, evrelemeye ait özelliklerini ve hastaların tedavi sürecindeki ve sonrasındaki durumlarını tespit etmeyi ve kliniğimizin kutanöz malign melanom deneyimlerini paylaşmayı amaçladık. Bunun yanında, saptadığımız bulguların güncel literatür bilgileri ile karşılaştırması yapılmıştır. Materyal – Metot: 01.01.2005-31.12.2020 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı'nda kutanöz malign melanom nedeniyle tedavi edilen hastalar; hastane veri tabanı sistemi Nucleus ve hasta dosyaları üzerinden retrospektif olarak incelendi. Hastanın yaşı, cinsiyeti gibi demografik veriler ile tümörün yerleşimi, Breslow kalınlığı, Clark evrelemesi, mitotik indeksi, lenfositik infiltrasyonu, lenfovasküler invazyonu, regresyonu ve histolojik tipi gibi tümöre ait özellikler ortaya konuldu. Bu veriler ışığında elde edilen bilgiler ile lenf nodu tutulumları ile lenf nodlarıyla ilgili tedavi seçenekleri birleştirilerek hastalığın sağkalımına olan etkisi ortaya konuldu. Bulgular: Çalışma kutanöz malign melanom nedeniyle tedavi edilen ve araştırma kriterlerimizi taşıyan 250 hasta üzerinde yapıldı. Hastaların 116'sı kadın 134'ü erkek olup erkek/kadın oranı 1,15'di. Hastaların median yaşı 61'di. En sık görülen histolojik tip nodüler malign melanomdu (%42,8). Kutanöz malign melanomun en sık yerleşim gösterdiği bölge baş-boyun bölgesiydi (%36). Çalışmada prognostik faktörlerle ilgili bulgulara da yer verilmiştir. Breslow kalınlığına göre yapılan sınıflandırmada ortalama ii 3,35mm kalınlık ile en fazla T3 evre tümör olduğu saptandı (%29,6). Cinsiyet ve yerleşim yerinin Breslow kalınlığına göre yapılan karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (sırasıyla p=0,664 ve p=0,091).
Özet (Çeviri)
Objective: Although malignant melanomas account for 2.3% of all skin cancers, they are liable for 75% of deaths due to skin cancers. It is the most prevalent cause of mortality due to skin cancer. In our country, the incidence of malignant melanoma has been shown to be 1.9/100.000 in men and 1.3/100.000 in women. Granting that malignant melanoma is quite deadly skin cancer, following up-to-date diagnostic guidelines regarding this subject, completing the treatment steps per these treatment guidelines, and obtaining up-to-date publications that can be compared with the literature by evaluating the follow-up parameters are gaining more importance for the proper management of the disease in our country. The aim of this study was to identify the demographic data, staging characteristics, lymph node status characteristics, pre- treatment and post-treatment conditions of malignant melanoma patients treated in our clinic between 2005 and 2020, and to share our clinical experience in malignant melanoma. The secondary aim of our study was to reveal the compliance of our clinic with the current diagnostic and treatment guidelines with a literature review and to compare the results. Materials and Methods: Patients treated for malignant melanoma in Ondokuz Mayis University Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Department between 1 January 2005 and 31 December 2020 were retrospectively evaluated through the hospital database system Nucleus and patient files. Demographic data such as the age and gender of the patient as well as tumor characteristics such as tumor location, thickness, Clark staging, mitotic index, lymphocytic infiltration, lymphovascular invasion, regression, and histological type were reported. In the light of these data, the impact of the disease on survival was evaluated by merging the treatment options for lymph node involvement and lymph nodes. Results: Our study is a retrospective study conducted on 250 patients who were administered for malignant melanoma in our clinic and met the study criteria. Of the patients, 116 were female and 134 were male, with a male to female ratio of 1.15. The median age of the patients was 61 years. The most common histological type was nodular malignant melanoma (42.8%). The most common location of primary melanoma was the head and neck region, constituting 36% of the patients. The study v covered a wide range of statistical evaluations for prognostic factors. The classification based on the Breslow thickness revealed that T3 tumors were the most common type with an average thickness of 3.35mm. (29.6%). The statistical analyses of gender and location by the Breslow thickness showed no significant difference (p=0.664 and p=0.091, respectively).