Bazı tıbbi bitkilerden biyosentez ile elde edilen nanopartiküllerin galleria mellonella larvalarında biyolojik aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of biological activities of nanoparticles obtained by biosynthesis from some medicinal plants in galleria mellonella larvae
- Tez No: 973850
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET PINAR ÖZALP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Lupinus albus, Datura inoxia ve Ricinus communis tohum ekstraktları kullanılarak yeşil sentez yöntemiyle üretilen gümüş nanopartiküllerin (AgNP'ler), Galleria mellonella son dönem larvalarına mikroenjeksiyon yöntemi uygulanarak biyolojik aktiviteleri incelenmiştir. Nanopartiküllerin karakterizasyonu SEM, FTIR, XRD ve UV-Vis spektroskopisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, AgNP'lerin farklı konsantrasyonlarının, nörotoksik (AChE), detoksifikasyon (GST, Cyt P450) ve oksidatif stres (SOD, CAT, GPx) enzim aktiviteleri üzerinde önemli değişikliklere yol açtığı belirlenmiştir. Ayrıca, immün yanıt göstergeleri olan fenoloksidaz (PO) aktivitesi, apoptotik indeks, total ve diferansiyel hemosit sayılarında nanopartikül maruziyetine bağlı değişimler gözlemlenmiştir. Bu sonuçlar, AgNP'lerin hem antioksidan savunma mekanizmalarını hem de bağışıklık sistemini modüle edebileceğini göstermektedir. G. mellonella, memelilerle benzer bağışıklık sistemi özellikleri taşıması nedeniyle model organizma olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, yeşil sentezle üretilen nanopartiküllerin biyomedikal ve çevresel uygulamalarda kullanımının yanı sıra potansiyel toksikolojik risklerinin de değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda, nanopartikül sentezinin optimizasyonu, standartizasyonu ve biyogüvenlik değerlendirmeleri için disiplinlerarası çalışmaların yürütülmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the biological activities of silver nanoparticles (AgNPs) produced by green synthesis method using Lupinus albus, Datura inoxia and Ricinus communis seed extracts were investigated by microinjection into Galleria mellonella last instar larvae. The nanoparticles were characterized by SEM, FTIR, XRD and UV-Vis spectroscopy. In the study, it was determined that different concentrations of AgNPs caused significant changes in neurotoxic (AChE), detoxification (GST, Cyt P450) and oxidative stress (SOD, CAT, GPx) enzyme activities. In addition, nanoparticle exposure-induced changes were observed in phenoloxidase (PO) activity, apoptotic index, total and differential hemocyte counts, which are immune response indicators. These results suggest that AgNPs may modulate both antioxidant defense mechanisms and the immune system. G. mellonella was used as a model organism because it has similar immune system characteristics to mammals. The findings reveal that nanoparticles produced by green synthesis should be used in biomedical and environmental applications as well as their potential toxicological risks should be evaluated. In this context, it is recommended that interdisciplinary studies should be carried out for optimization and standardization of nanoparticle synthesis and biosafety assessments.