Timurlu ve Akkoyunlu Devletlerinin askerî teşkilâtlarının karşılaştırılması
Comparison of the military organizations of the Timurid and Akkoyunlu States
- Tez No: 973851
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENSAR MACİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, XIV-XVI yüzyıllar arasında tarih sahnesinde etkin rol oynayan ve farklı coğrafyalar da hüküm sürmüş olan Akkoyunlu ve Timurlu Türk devletlerinin askerî teşkilâtları ile etkileşimleri incelenmektedir. Hâkimiyet alanı Orta Asya ve İran olan Timurlu Devleti'nin askerî teşkilâtı Cengiz yasası ile Türk-Moğol ve İslâmi unsurların karışımından müteşekkildir. Akkoyunlu Devleti'nin kurucusu Kara Yülük Osman Bey, Timur'a Anadolu seferi öncesi bağlılığını bildirmiştir. Nitekim bu durum Akkoyunlu ve Timurluların ilk münasebetidir. Akabinde Kara Yülük Osman Bey, Timur'un seferlerinde ona kılavuzluk yaparak savaş anlarında Timurlu ordusunda yer almıştır. Nihayetinde gösterdiği yararlıklar ve Timur'u metbû kabul etmesi neticesinde Timur, Kara Yülük Osman Bey'e emirlik menşuru vermiştir ve Kara Yülük Osman Bey Diyarbakır'a gelerek devletini burada tesis etmiştir. Akkoyunlu Devleti'nin askerî teşkilâtının temelini ise ekseriyetle göçebe Türkmen aşiretleri oluşturmaktadır. Akkoyunlu Devleti'nin kendisinden önce tarih sahnesinde yer alan Timurlu Devleti'nin askerî teşkilâtının tesiri altında kalması çalışmanın amacını teşkil etmektedir. Zira Akkoyunlular, Timur devrinde ve Timur'un ölümünün akabinde tahta geçen Şahruh zamanında Timurlulara bağlılıklarını bildirerek birçok seferlerine iştirak etmişlerdir ancak Şahruh'un ölümünden sonra ve Uzun Hasan devrinde güç dengelerinin değişmesi ve hâkimiyet sahalarının çatışmasından ötürü Akkoyunluların Timurlulara tabiiyeti zayıflamıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the military organizations of the Ak Koyunlu and Timurid Turkic states, which play edactiveroles on the historical stage between the 14th and 16th centuries and rule dover different geographies, as well as the irinteractions. The military organization of theTimurid State, whose dominion extended over Central Asiaand Iran, was a blend of Turkic-Mongoland Islamic elements, shaped by the laws of Genghis Khan. Kara Yülük Osman Bey, the founder of the Ak Koyunlu State, declared his allegianceto Timur before his Anatoliancampaign. Indeed, this marked the first contact between the Ak Koyunlu and theTimurids. Subsequently, Kara Yülük Osman Bey guided Timur during his campaign sand served in theTimurid army during battles. Ultimately, as a result of his contribution sand his acceptance of Timur as his overlord, Timur granted Kara Yülük Osman Bey an emirate, and Kara Yülük Osman Bey established his state in Diyarbakır. The military organization of the Ak Koyunlu State was primarily composed of nomadic Turkmen tribes. The main objective of this study is toinvestigate the influence of the military organization of the Timurid State, which preceded the Ak Koyunlu State, on the latter. The Ak Koyunlu frequently declared the irallegianceto the Timurid sduring Timur's reignand under ShahRukh, who succeeded Timur, and participated in many of their campaigns. However, after ShahRukh's deat hand during the reign of Uzun Hasan, the balance of power shiftedand their spheres of influence clashed, leadingto a weakening of the Ak Koyunlu's subordinationto the Timurids.