Yusuf Samedoğlu'nun hikâyeleri üzerine bir inceleme
A review of Yusuf Samedoğlu's stories
  1. Tez No: 973864
  2. Yazar: MÜGE SERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bilim Dalı
Özet
Tez çalışmamızın amacı Azerbaycan edebiyatının en mühim isimlerinden olan Yusuf Samedoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği, eserleri ve Deyilenler Geldi Başa adlı eserindeki hikâyeler hakkında bilgi vermektir. Deyilenler Geldi Başa, Yusuf Samedoğlu'nun ölmeden önce yazdığı ancak tamamlayamadan vefat ettiği bir eseridir. Çalışmanın giriş bölümünde Azerbaycan edebiyatı ve çalışmada esas alınan inceleme metotları hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, Yusuf Samedoğlu'nun hayatı, edebî kişiliği ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, Yusuf Samedoğlu'nun seçmiş olduğumuz kitabındaki hikâyeleri anlatının bakış açısı ve anlatım teknikleri açısından incelenmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmamızda elde ettiğimiz sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. Dizin bölümü ise özel isimler, hikâyelerde ismi geçen kişi ve yer adlarını konu almaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim our thesis is to provide information about the life, literary personality, Works and stories in the work Deyilenler Geldi Başa of Yusuf Samedoğlu, one of the most important names in Azerbaijani literature. Deyilenler Geldi Başa is a work that Yusuf Samedoğlu wrote before his death but passed away before completing it. In the introduction part of the study, information is given about Azerbaijani Literature and the methods of analysis used in the study. In the first part, information is given about the life, literary personality and Works of Yusuf Samedoğlu are examined in terms of the narrative point of view and narration techniques. In these cond part, information is given about the results we obtained in our study. The index part is about proper names, people and place names mentioned in the stories.