Erzurum ve çevresinde Şamanizm'in yaşayan izleri
The living traces of Shamanismin Erzurum and its surroundings
  1. Tez No: 973870
  2. Yazar: BÜŞRA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ EĞİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
Özet
Tarihte Türklerin eski dini hakkında birçok tez öne sürülmüştür. Ancak bu çalışma bölgesel olarak araştırılacak olup Şamanizm İnancının günümüzde toplumumuzdaki yerini bir inanış biçimi olmaktan çıkarıp kültürel bir mirasın izlerini açıklamakla yükümlü olacaktır. Çalışma sonrasında toplumun kendi dinlerinin bir parçasıymış gibi görünen inançlarının ve bu inançlar doğrultusundaki faaliyetlerinin ne derece Türk kültür tarihinin ve Şamanizm inancının bir parçası olduğu araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Many theses about the ancient religion of the Turks have been put forward in history. However, this study will be investigated on a regional basis and The place of the Shamanism Belief in our society today ceases to be a form of belief and traces of a cultural heritage he will be obliged to explain. After the study, it was found that the beliefs of the society that seemed to be part of their religion and to what extent are their activities in accordance with these beliefs a part of Turkish cultural history and Shamanism belief will be investigated