Tarih araştırmalarına kaynak olarak 1973-1986 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi'nde Ermeni Sorunu ve ASALA Terörü (II. Cilt)
Armenian Question and ASALA Terrority in Cumhuriyet Newspaper between 1973 and 1986 as a source for historical research
  1. Tez No: 973871
  2. Yazar: MAHMUT ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisan tezinde 1973 ve 1986 yılları arasında“Ermeni Meselesi ve ASALA Sorunu”ile ilgili Cumhuriyet Gazetesi'nde yayımlanmış haber ve köşe yazıları yer almaktadır. Bu tez çalışması üç bölüm halinde ele alınarak hazırlanmıştır. Buna göre birinci bölüm;1973 - 1977 yılları arası, ikinci bölüm1978 -1982, üçüncü bölüm ise1983-1986 yılları arası gazetedeki konu ile ilgili başyazılar, haberler ve köşe yazıları olacak şekilde sıralanıp yerleştirilmiştir. Ayrıca gazetenin birinci sayfasında yer alıp genellikle 7, 9 bazen de 11 sayfalara devamı yansıyan“Olayların Ardındaki Gerçek”adlı köşe yazılarına, başyazı olarak her bölümün birinci başlığında yer verilmiştir. Tarih araştırmalarına kaynak olması açısından önem taşıyan bu çalışmada 1973 ve 1986 dönemi arasındaki 14 yıllık Cumhuriyet Gazetesi arşiv nüshaları ve Atatürk Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi arşivinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis includes news articles and columns published in Cumhuriyet Newspaper between 1973 and 1986 on the“Armenian Question and ASALA Issue”. This thesis has been prepared in three parts. Accordingly, the first part is organized as the editorials, news and columns on the subject in the newspaper between 1973 and 1977, the second part between 1978 and 1982, and the third part between 1983 and 1986. In addition, the columns titled“The Truth Behind the Events”, which appeared on the first page of the newspaper and were usually continued on pages 7, 9 and sometimes 11, were included in the first title of each section as editorials. In this study, which is important as a source for historical research, archive copies of Cumhuriyet Newspaper for 14 years between 1973 and 1986 and the archive of Atatürk University Prof. Dr. Fuat Sezgin Library were used.