Okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile yönetici-öğretmen iletişimindeki duygusal bulaşma düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between the power sources used by school principals and the level of emotional contagion in principal-teacher communication
  1. Tez No: 973878
  2. Yazar: RIDVAN ISIRGAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER MURAT ÖTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynakları ile yönetici-öğretmen iletişimindeki duygusal bulaşma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, nicel araştırmanın ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Mardin ili Nusaybin İlçesindeki tüm kademelerde görev yapan toplam 523 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırma verileri; kişisel bilgi formu, Güç Tipi Ölçeği ve Duygusal Bulaşma Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada, öğretmenlerin okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynaklarına ilişkin algılarının toplamı, mevcut müdürleri ile çalışma sürelerine; kişilik gücüne ilişkin algıları mevcut müdürleri ile çalışma sürelerine; ödül gücüne ilişkin algıları cinsiyetlerine ve yöneticilik deneyimlerine; yasal güce ilişkin algıları mevcut müdürleri ile çalışma sürelerine ve yöneticilik deneyimlerine; zorlayıcı güce ilişkin algıları görev yaptıkları öğretim kademelerine, mevcut müdürleri ile çalışma sürelerine ve yöneticilik deneyimlerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Öğretmenlerin yönetici-öğretmen iletişimindeki duygusal bulaşmaya ilişkin algıları, mevcut müdürleri ile çalışma sürelerine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Öğretmenlerin okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynaklarına ilişkin algılarının toplamı, kişilik gücüne ilişkin algıları, ödül gücüne ilişkin algıları, yasal güce ilişkin algıları ve zorlayıcı güce ilişkin algıları ile öğretmenlerin yönetici-öğretmen iletişimindeki duygusal bulaşmaya ilişkin algıları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynaklarına ilişkin algılarının toplamı ile bu güç kaynaklarının alt boyutları olan kişilik gücü, ödül gücü, yasal güç ve zorlayıcı güce ilişkin algıları arasında; ayrıca kişilik gücüne ilişkin algıları ile ödül gücüne ilişkin algıları, kişilik gücüne ilişkin algıları ile yasal güce ilişkin algıları, yasal güce ilişkin algıları ile zorlayıcı güce ilişkin algıları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin, okul müdürlerinin kullandıkları güç kaynaklarına ilişkin algılarından ödül gücü ve yasal güç algılarının, öğretmenlerin yönetici-öğretmen iletişimindeki duygusal bulaşmaya ilişkin algılarını pozitif yönde ve anlamlı olarak yordadığı görülmüştür. Araştırma sonuçları doğrultusunda uygulayıcılar ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the power sources used by school principals and the level of emotional contagion in principal-teacher communication. The research was conducted using the relational survey model, a quantitative research method. The sample of the study consists of a total of 523 teachers working at all educational levels in the Nusaybin district of Mardin province. Data were collected using a personal information form, the Power Type Scale, and the Emotional Contagion Scale. The study found that teachers' overall perceptions of the power sources used by school principals differed significantly based on the duration of their work with their current principals. Their perceptions of referent power (personality power) differed based on the duration of their work with their current principals; their perceptions of reward power differed by gender and administrative experience; their perceptions of legitimate power differed by duration of work with current principals and administrative experience; and their perceptions of coercive power differed by educational level, duration of work with current principals, and administrative experience. Teachers' perceptions of emotional contagion in principal-teacher communication also differed significantly based on the duration of their work with their current principals. A significant and positive correlation was found between teachers' overall perceptions of principals' power sources—as well as the sub-dimensions of referent power, reward power, legitimate power, and coercive power—and their perceptions of emotional contagion in principal-teacher communication. Additionally, significant and positive correlations were found between overall perceptions of power sources and each sub-dimension, as well as between perceptions of referent power and reward power, referent power and legitimate power, and legitimate power and coercive power. Finally, it was observed that teachers' perceptions of reward power and legitimate power significantly and positively predicted their perceptions of emotional contagion in principal-teacher communication. Based on the research results, recommendations were provided for both practitioners and researchers.