Örgütlerde mobbinge karşı bilgi saklama davranışı
Information witholding beheviour against mobbing in organizations
- Tez No: 973877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada Alanya'da beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların işyeri zorbalığı algısına karşı gösterdikleri bilgi saklama davranışı incelenmiştir. Örgütlerde çalışanlara en az altı ay boyunca ve sistemli olarak yapılan mobbing (işyeri zorbalığı) davranışı hem çalışanlar hem de örgüt için olumsuz sonuçlara yol açan bir davranış biçimidir. İşyeri zorbalığı algısının sebep olduğu çok sayıda olumsuz etkilerden birisi de bilgi saklama davranışıdır. Bu çalışma ile elde edilen sonuçların işyeri zorbalığı mağdurlarına yardımcı olması, işyeri zorbalığı algısının bilgi saklama davranışına etkisinin ortaya çıkarılması ve bu konuda literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Alanya'da beş yıldızlı otellerde çalışan 433 personelden oluşmakta olup veriler anket yöntemi ile toplanmıştır. Yapılan analizlerde işyeri zorbalığının alt boyutlarından işle ilgili işyeri zorbalığı algısının bilgi saklama davranışı üzerinde pozitif etkisi gözlenmiştir. Kişi ile ilgili işyeri zorbalığı algısının bilgi saklama davranışı üzerinde pozitif etkisi gözlenmiştir. İşyeri zorbalığı algısının üçüncü boyutu olan fiziksel işyeri zorbalığı algısının bilgi saklama davranışı üzerinde anlamlı bir etkisi görülmemiş olup genel değerlendirmede işyeri zorbalığı algısının bilgi saklama davranışına pozitif etkisi bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the information witholding behaviour of employees in five-star hotel enterprises in Alanya against the perception of workplace bullying was examined. In organizations, mobbing (workplacebullying) behaviour, which is systematically and for at least is systematically and for at least six months, is a form of behaviour that leads to negative effects of mobbing is witholding information behaviour. The aim of this study is to help mobbing is witholding information behaviour. The aim of this study is to help mobbing victims, to reveal the effect of mobbing and information witholding behaviour and to contribute to the literatüre on this subject. The sample of the research consist of 433 employees working in five-star hotels in Alanya and the data were collected by questionnaire method, In the analyses, it was observed that the perception of work-related workplace bullying, one of the sub-dimensions of mobbing (workplace bullying), had a positive effect on information witholding behaviour. The positive effect of the perception of workplace bullying related to the person on information withholding person on information behaviour was observed. The perception of physical workplace bullying, which is the third dimension of mobbing, did not have a significant effect on information withholding behaviour, and in general evaluation, it was concluded that the perception of workplace bullying had a positive effect on information withholding behaviour.