Okul öncesi dönemde oyun temelli yabancı dil öğretimi
The graduate educational institute department of educational science play-based foreign language teaching in earlychildhood
  1. Tez No: 973891
  2. Yazar: YASEMİN PİLOR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN BELTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, okul öncesi dönemde oyun temelli yabancı dil öğretiminin dil gelişimi ve bilişsel gelişime etkilerini değerlendirmeyi hedefler. Deneysel süreç, 5 yaşındaki bir sınıfta bir aylık periyodu kapsayacak şekilde tasarlanmıştır, çocukların katılımı ve dil becerilerindeki gelişim gözlemlenecek. Erken yaşta dil öğreniminin çocukların bilişsel ve duygusal gelişimine etkilerini anlamak ve oyun temelli dil öğretiminin bu sürece katkılarını değerlendirmek ön plandadır. Oyun temelli yabancı dil öğretiminin çocuklarda motivasyonu artırma ve dil becerilerini geliştirme potansiyeli vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The research aims to evaluate the effects of game-based foreign language teaching on language development and cognitive growth in the preschool period. The experimental process is designed to cover a one-month period in a class of 5-year-olds, observing children's participation and language skill development. Understanding the impact of early language learning on children's cognitive and emotional development and assessing the contributions of game-based language teaching to this process are emphasized. The potential of game-based foreign language teaching to enhance motivation and improve language skills in children is highlighted.