Cough sound analysis and classification
Öksürük sesinin analizi ve sınıflandırılması
  1. Tez No: 973896
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ADEMOĞLU, PROF. DR. ZEYNEP YASEMİN KAHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyomedikal Mühendislik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, öksürük seslerinin analiz edilerek, kuru ve ıslak öksürük türleri ile öksürük seslerini nefes, ses ve horlama gibi öksürük dışı seslerden ayırt eden bir sınıflandırma sistemi geliştirmektir. Çalışmada, öksürük seslerinin zaman ve frekans alanlarında özellikleri çıkarılarak, bunların sınıflandırma performansına etkileri değerlendirilmiştir. Zaman alanında Otoregresif (AR) katsayıları, frekans alanında ise Mel-Frekans Kepstral Katsayıları (MFCC) ve enerji dağılımını temsil eden yüzde frekans değerleri (25., 50., 75., 90.) kullanılmıştır. Öznitelik uzayının boyutunu azaltmak ve sınıflandırma performansını artırmak amacıyla Doğrusal Diskriminant Analizi (LDA) yöntemi uygulanmıştır. LDA ile elde edilen optimize edilmiş düşük boyutlu öznitelik uzayında, Makine Öğrenmesi yöntemlerinden Destek Vektör Makineleri (SVM), Rastgele Orman (Random Forest), k-En Yakın Komşuluk (k-NN) ve Karar Ağacı (Decision Tree) algoritmaları test edilmiştir. Çalışmada, Cambridge Üniversitesi tarafından oluşturulan ve COVID-19 ses veri tabanından alınan öksürük, nefes ve konuşma sesleri kullanılmıştır. Ayrıca Google'ın Audio Set veri tabanından horlama sesleri temin edilmiştir. Sınıflandırıcıların performansı, Leave-One-Out Cross Validation (LOOCV) yöntemi kullanılarak ölçülmüş; doğruluk, duyarlılık, özgüllük ve F1 skorları ile değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, öksürük seslerinin analizinde MFCC, AR katsayıları ve enerji yüzdelik frekanslarının önemini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının sonuçları ile öksürük sesi analiz edilerek solunum yolu hastalıklarının teşhisi için geliştirilen non-invaziv ve mobil sistemlere katkı sunması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to develop a classification system that analyzes cough sounds and distinguishes non-productive (dry) and productive (wet) cough types and cough sounds from non-cough sounds such as breath, voice, and snoring. The study extracted the features of cough sounds in time and frequency domains and considered their effects on classification performance. Autoregressive (AR) coefficients were used in the time domain, and Mel-Frequency Cepstral Coefficients (MFCC) and percentage frequency values representing energy distribution (25th, 50th, 75th, 90th) were used in the frequency domain. The Linear Discriminant Analysis (LDA) method was applied to reduce the feature space size and improve the classification performance. In the optimized low-dimensional feature space obtained with LDA, Support Vector Machines (SVM), Random Forest, k-Nearest Neighbors (k-NN), and Decision Tree algorithms from Machine Learning techniques were tested. The study used cough, breath, and speech sounds obtained from the COVID-19 audio database created by Cambridge University. In addition, snoring sounds were obtained from Google's Audio Set database. The performance of the classifiers was measured using the Leave-One-Out Cross-Validation (LOOCV) approach and evaluated with accuracy, sensitivity, specificity, and F1 scores. The results reveal the importance of MFCC, AR coefficients, and energy percentage frequencies in analyzing cough sounds. The results of this thesis study aim to contribute to non-invasive and mobile systems developed for diagnosing respiratory diseases by analyzing cough sounds.