932 numaralı Trabzon, Canik Ayniyat Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi (H. 22 Şevval 1289-27 Safer 1294) (M. 23 Aralık 1872- 13 Mart 1877)
Transcription and evaluation of the Trabzon, Canik revenue Book No. 932 (H. 22 Şevval 1289-27 Safer 1294) (A.D. 23 December 1872-13 March 1877)
  1. Tez No: 973907
  2. Yazar: HANİFİ AKSAKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURATHAN KEHA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
Özet
Ayniyat Defterleri 1812-1895 yılları arasında tutulan toplam 1719 defterden oluşmaktadır. Bu defterlerde Osmanlı Sadaret makamı ile vilayetler ve diğer bakanlıklar arasında yapılan yazışmaların kayıtları tutulmuştur. Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nin“Bab-ı Ali Evrak Odası”koleksiyonunda yer alan bu defterlerde idari, adli, ekonomik, sosyal konulara ilişkin çok önemli bilgiler yer almaktadır. Bu çalışmada, Bab-ı Ali Evrak Odası (BEO.AYN.d) fonunda yer alan 932 Numaralı, Trabzon- Canik isimli (H. 22 Şevval 1289-27 Safer 1294/ M. 23 Aralık 1872- 13 Mart 1877) Ayniyat Defterinin günümüz alfabesine aktarımı yapılmıştır. Defterin içeriğine bakıldığında XIX. Yüzyıl'da Rusya'dan Osmanlı topraklarına yapılan Kırım- Kafkas göçlerini ve bu göçmenlerin iskân politikalarını ayrıca Trabzon Vilayetinin üstlendiği görevleri kapsadığı görülmektedir. Bunun dışında bürokraside yapılan atamalar, görevden almalar, idari, adli ve toplumsal başkaca olaylar da defterde yer alan konulardır. XIX. Yüzyıl'ın en buhranlı dönemlerini kapsayan defter içerdiği konular itibariyle çok önemli bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
The Ayniyat Registers, comprising a total of 1,719 volumes, were maintained between the years 1812 and 1895. These registers record the correspondence between the Ottoman Grand Vizierate and provincial administrations as well as other ministries. Housed within the“Bab-ı Ali Evrak Odası”collection of the Ottoman Archives of the Prime Ministry, these documents contain highly significant information pertaining to administrative, judicial, economic, and social matters. This study presents a transliteration into the modern Turkish alphabet of the Ayniyat Register numbered 932, titled“Trabzon–Canik,”located in the Bab-ı Ali Evrak Odası (BEO.AYN.d) collection. The register covers the period from 22 Shawwal 1289 to 27 Safar 1294 in the Hijri calendar (corresponding to 23 December 1872 to 13 March 1877 in the Gregorian calendar). Catalogued under the title“932 Trabzon Canik”in the Ottoman Archives of the Prime Ministry, the register primarily documents the Crimean-Caucasian migrations from Russian territories to Ottoman lands and the settlement policies implemented for these migrants, as well as the responsibilities undertaken by the Trabzon Province in this context. In addition to these themes, the register includes records concerning bureaucratic appointments and dismissals, as well as various administrative, judicial, and societal events. Covering one of the most turbulent periods of the 19th century, the register offers invaluable insights into the political and social dynamics of the era.