Kültür endüstrisi ve kadın kimliği ilişkisi; inci taneleri dizisi örneği
The relationship between culture industry and women's identity; i̇nci taneleri sequence example
- Tez No: 973914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Sanayi devrimi sonrasındaki seri üretim süreci sonucunda kültür de seri üretimin bir parçası haline gelmiştir. Kitle iletişim araçları da üretilen bu kültürün kitlelere ulaştırılmasında önemli mecralardır. Kitle iletişim araçlarının ürettiği içerikler bireyi tüketime yönlendirirken bireyin benliğini, kimliğini ve cinsiyetini dahi tükettiği şeylere eklemektedir. Frankfurt Okulu teorisyenlerinin geliştirdiği Kültür Endüstrisi kavramı kültürü bu noktada ele almakta ve kitle iletişim araçları yoluyla üretilen kültüre yönelik eleştirilerini dile getirmektedir. Üretilen içerikler yoluyla kitleler manipülasyona uğramakta, endüstrinin ürettiği tek tip bir kültür yine kitleler tarafından içselleştirilmektedir. Endüstrinin ürettiği bu kültür içerisinde kadın imgesi de önem kazanmaktadır. Zira kitle kültür endüstrisi bağlamında üretilen içerikler toplumsal cinsiyet normlarını pekiştirirken aynı zamanda kadını nesne konumuna indirgemektedir. Kitle iletişim araçlarının ürünleri kadın imgesini bu anlayış içinde kullanırken kendi istediği biçime de dönüştürmektedir. Kadınlık üretilen içeriklerle yeniden inşa edilirken gerçek hayatta yaşayan kadınların da kadınlığı üzerinden tüketim çarkını döndürmektedir. Bu noktada ulusal kanallardan birinde yayın yayan popüler dizilerden biri haline gelmiş“İnci Taneleri Dizisi”kültür endüstrisi bağlamında kadın ve kimlik inşası üzerinden incelenmiştir. Çalışma kapsamında seçilen televizyon dizisinde karakterler ve olay örgüsü üzerinden yapılan analizlerle medyada yansıtılan kadın kimliği incelenmiş; kadın kimliğinin bir tüketim aracına dönüştürülme sürecinde nasıl inşa edildiği incelenmiştir. İçerik analiziyle yapılan inceleme sonrasında dizinin kültür endüstrisinin ürettiği içeriklere paralel olarak toplumsal cinsiyet normlarını pekiştiren, kadını seyirlik bir nesne, kurtuluşu bekleyen ve edilgen bir konumda resmettiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the mass production process following the Industrial Revolution, culture became an integral part of mass production. Mass media are also important channels for conveying this culture to the masses. While the content produced by mass media directs the individual to consumption, it also adds the individual's self, identity, and gender to the things they consume. The concept of the Culture Industry, developed by Frankfurt School theorists, addresses culture at this point and expresses their criticism of the culture produced through mass media. The masses are manipulated through the content produced, and a uniform culture produced by the industry is internalized by the masses. The image of women also gains importance in this culture, produced by the industry. Because the content produced in the context of the mass culture industry reinforces gender norms while at the same time reducing women to the status of objects. While the products of mass media use the female image within this understanding, they also transform it into the form they want. While femininity is being reconstructed through the content produced, the wheel of consumption is also turned through the femininity of women living in real life. At this point, the“Inci Taneleri Series”, which has become one of the popular TV series broadcasts on one of the national channels, has been examined in terms of women and identity construction in the context of the culture industry. Within the scope of the study, the female identity reflected in the media was examined through the analysis of the characters and plot of the selected television series; how the female identity was constructed in the process of being transformed into a consumption tool was examined. After the analysis conducted through content analysis, it was concluded that the series, in parallel with the content produced by the culture industry, reinforces gender norms and portrays women as objects to be watched, waiting for salvation, and in a passive position.