Soma termik santrali uçucu küllerinin ve kuvars atık tozlarının beton parkelerin mekanik özellikleri üzerindeki etkisinin incelenmesi, sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Examination of the effect of soma thermal power plant fly ashes and quartz waste dusts on the mechanical properties of concrete pavers and evaluation in terms of sustainability
  1. Tez No: 973933
  2. Yazar: ERGİN KİRLİBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN KANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Malzemeleri Bilim Dalı
Özet
Dünya üzerinde her geçen gün teknolojinin gelişmesi ve yaşam koşullarının değişmesiyle toplumların ve hatta ülkelerin ihtiyaçlarının artması beraberinde sanayileşme ve kentleşmenin gelişmesine ve artmasına sebep olmuş ve bu duruma bağlı olarak çevre, doğa kirliliği, ekosistemin bozulması gibi artık global olan sorunlarla karşı karşıya gelinmiştir. Bu gelişmelerle birlikte ülkelerin enerji ihtiyacı da artmaktadır. Sürdürülebilir üretime destek olmak için atık malzemelerin kullanım alanlarının arttırılması amacıyla farklı sektörlerde alternatif ürün olarak kullanılması çevre kirliliği sorununu bir miktar çözebilir ve atık malzemelerin depolanması, transfer edilmesi ve bertaraf edilmesi gibi maliyetli işlerin ortadan kalkmasıyla daha ekonomik üretim yapılmasına olanak sağlar. Yapı sektöründe dayanıklı, verimli, ekonomik, işlevsel ve kullanım alanlarının artması gibi sebeplerle beton parke taşlarının kullanımı oldukça fazladır. Beton parke taşı yapımında çimentoya ikame olarak termik santral atığı olan uçucu kül kullanılması, ince agregaya ikame olarak kuvars kullanarak yüzey malzemesi üreten fabrikaların kuvars atığının kullanılması doğal kaynakların korunması, ekonomik yarar ve çevresel sorunların azalması gibi pek çok konuda etkili olacaktır. Bu çalışmada Manisa ilinde faaliyet gösteren Soma Termik Santrali elektrik enerjisi üretimi santralinden elde edilen uçucu külünün beton parke taşlarında çimento yerine farklı yüzdelerle ikamesi, yüzey malzemesi üreten fabrikadan alınan kuvars atık tozunun beton parke taşlarında ince agrega yerine farklı yüzdelerle ikamesi ile beton parke numuneleri hazırlanarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Hazırlanan 12 farklı karışım ve her karışım için 24 adet olmak üzere toplam 288 beton parke taşından her deney için 3 adet kullanmak üzere her bir karışım için 12 adet beton parke taşı numunesi seçilmiş ve numunelerin uygunluk kriterlerini sağlayıp sağlamadığını tespit etmek amacıyla hazırlanan numunelere boyut ve görünüş, su emme oranı tayini, yarmada çekme dayanımı deneyi, aşınmaya karşı direnç tayini ve donma çözünme direnci tayini deneyleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the change of living conditions in the world, the needs of societies and even countries have increased, which has led to the development and increase of industrialization and urbanization, and as a result, global problems such as environmental, natural pollution, and ecosystem degradation have been encountered. With these developments, the energy needs of countries are also increasing. In order to support sustainable production, the use of waste materials as alternative products in different sectors in order to increase their areas of use can solve the environmental pollution problem to some extent and allow for more economical production by eliminating costly operations such as storing, transferring and disposing of waste materials. The use of concrete paving stones is quite high in the construction sector due to reasons such as being durable, efficient, economical, functional and increasing the usage areas. Using fly ash, which is a thermal power plant waste, as a substitute for cement in the production of concrete paving stones, using quartz waste from factories producing surface material using quartz as a substitute for fine aggregate will be effective in many issues such as protecting natural resources, economic benefit and reducing environmental problems. In this study, the usability of the fly ash obtained from the Soma Thermal Power Plant operating in Manisa province, replacing cement with different percentages in concrete paving stones, replacing quartz waste dust taken from the factory producing surface material with different percentages in concrete paving stones, and the usability of concrete paving stones was investigated by preparing concrete paving samples. A total of 288 concrete paving stone samples were selected for each mixture, 3 for each test, from 12 different mixtures and 24 for each mixture, and in order to determine whether the samples meet the suitability criteria, size and appearance, water absorption rate determination, splitting tensile strength test, abrasion resistance determination and freeze-thaw resistance determination tests were performed on the prepared samples.