Göğüs hastalıkları yoğun bakım ünitesine yatan hastalarda prognoz ve mortaliteyi öngörmede kullanılan belirteçlerin değerlendirilmesi
Evaluation of markers used to predict prognosis and mortality in patients hospitalized in a chest diseases intensive care unit
- Tez No: 973944
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Yoğun bakım hastalarında beklenen mortalite oranlarının hesaplanması; kritik olguların hızlı tanımlanması, yoğun bakım ünitelerinin standardizasyonu, hizmet kalitesinin değerlendirilmesi ve geliştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Bu nedenle, yoğun bakım hastalarında prognozu en doğru şekilde tahmin etmeye yönelik yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Çalışmamızda, Göğüs Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'ne (GHYBÜ) yatırılan hastalarda mortaliteyi etkileyen demografik, klinik ve laboratuvar parametreleri ile mikrobiyolojik kültür sonuçlarının ayrıntılı olarak incelenmesi, mortaliteye ilişkin risk faktörlerinin belirlenmesi ve prognozu öngörmede kullanılabilecek biyobelirteçlerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu inceleme ile GHYBÜ yönetiminde doğru prognoz ve mortalite öngörüsü sağlayabilecek belirteçlerin potansiyeli tartışılarak, hasta sonuçlarının iyileştirilmesi ve mortalitenin erken öngörülmesine katkı sunulması hedeflenmektedir. Yöntem: Retrospektif olarak planlanan çalışmaya, 2022–2024 yılları arasında GHYBÜ'de takip edilen ≥18 yaş grubundan toplam 847 hasta dahil edildi. Demografik özellikler, eşlik eden hastalıklar, klinik durum, solunum desteği gereksinimi, invaziv ve noninvaziv mekanik ventilasyon kullanımı, hemodinamik bulgular, laboratuvar parametreleri ve mikrobiyolojik kültür sonuçları değerlendirildi. Laboratuvar analizlerinde C-reaktif protein, prokalsitonin, albümin gibi inflamatuvar göstergeler; hemogram değerleri, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı, sistemik immün-inflamatuar indeks, kırmızı hücre dağılım genişliği (RDW)/albümin oranı ve arter kan gazı parametreleri incelendi. Elde edilen veriler mortalite ile ilişkileri yönünden çok değişkenli regresyon analizleriyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 837 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 560'ı (%66,9) sağ kalırken, 277'si (%33,1) hastane izlemi sırasında yaşamını kaybetmiştir. Mortalite, ileri yaşta (ölen hastalarda ortanca yaş 78 yıl, yaşayanlarda 74 yıl), yatış süresinin 7 günden uzun olmasında, pnömoni tanısında, düşük periferik oksijen satürasyonunda ve malignite varlığında anlamlı derecede daha yüksekti. Hemogram parametreleri incelendiğinde, mortalite ile bazı göstergelerin anlamlı düzeyde ilişkili olduğu saptandı. Yaşamını kaybedenlerde lökosit sayısı (p=0,005), nötrofil yüzdesi (p<0,001) ve eritrosit dağılım genişliği (RDW) (p<0,001) daha yüksek; lenfosit sayısı (p<0,001), nötrofil sayısı (p<0,001), lenfosit yüzdesi (p<0,001), hemoglobin (p=0,007), hematokrit (p=0,003), eozinofil sayısı (p=0,004), eozinofil yüzdesi (p=0,002) ve trombosit sayısı (p<0,001) daha düşük bulundu. Ayrıca immatür granülosit yüzdesi ölen hastalarda belirgin şekilde yüksekti (p<0,001). Albümin düzeyi yaşamını kaybedenlerde anlamlı olarak düşük (p<0,001) iken, C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin düzeyleri anlamlı şekilde daha yüksek saptandı (p<0,001). RDW/Albümin oranı mortalite grubunda belirgin şekilde yüksekti (p<0,001). Benzer biçimde, nötrofil/lenfosit oranı (NLO) ölen hastalarda yaşayanlara kıyasla anlamlı derecede yüksekti (p<0,001). Sistemik inflamatuvar indeks de mortaliteyle ilişkili olup, kaybedilen grupta daha yüksek bulundu (p=0,005). Yatış süresini etkileyen faktörler incelendiğinde dört değişkenin anlamlı olduğu belirlendi. En belirgin etki, invaziv mekanik ventilasyon (IMV) desteğinde gözlendi; bu desteği alanlarda yatış süresi ortalama 4,03 gün daha uzundu (B=4,03; %95 GA: 2,98–5,07; p<0,001). Pnömoni tanısı olan hastalarda da diğer tanılara göre yatış süresi ortalama 1,20 gün daha uzundu. Yaş, cinsiyet ve komorbiditeler (malignite ve diğer hastalıklar) için yapılan düzeltmelerin ardından gerçekleştirilen çoklu lojistik regresyon analizinde, IMV kullanımı ve RDW/Albümin oranı mortalite riskini bağımsız olarak artıran faktörler olarak bulundu. RDW/Albümin oranının her bir birim artışı, ölüm riskini yaklaşık 3,4 kat yükseltmekteydi (OR=3,396; %95 GA: 2,163–5,331; p<0,001). Ayrıca mikrobiyolojik kültür pozitifliği de mortalite ile anlamlı şekilde ilişkiliydi. Sonuç: Göğüs hastalıkları yoğun bakım hastalarında mortalite çok faktörlü bir süreç olup; yaş, eşlik eden hastalık yükü, solunum desteği ihtiyacı, inflamatuar ve hematolojik belirteçlerle yakından ilişkilidir. Klinik ve laboratuvar parametrelerin birlikte değerlendirilmesi prognozun erken ve güvenilir tahminini kolaylaştırarak hasta yönetimini desteklemektedir. Bu bağlamda, kolay ulaşılabilir biyobelirteçlerin rutin kullanımı, mortalite ve prognoz öngörüsünde pratik ve maliyet-etkin bir yaklaşım sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Calculating expected mortality rates in intensive care unit (ICU) patients is crucial for the rapid identification of critical cases, standardization of ICUs, and evaluation and improvement of service quality. Therefore, various methods have been developed to predict prognosis as accurately as possible in ICU patients. This study aimed to comprehensively investigate demographic, clinical, and laboratory parameters, as well as microbiological culture results affecting mortality among patients admitted to the Chest Diseases Intensive Care Unit (CDICU); to identify risk factors associated with mortality; and to evaluate biomarkers that may predict prognosis. By discussing the potential of indicators that can provide accurate prognostic and mortality predictions in CDICU management, this study aims to contribute to improving patient outcomes and enabling early mortality prediction. Methods: This retrospective study included 847 adult patients (≥18 years) followed in the CDICU between 2022 and 2024. Demographic characteristics, comorbidities, clinical status, respiratory support requirements, use of invasive and noninvasive mechanical ventilation, hemodynamic findings, laboratory parameters, and microbiological culture results were analyzed. Laboratory evaluations included inflammatory markers such as C-reactive protein (CRP), procalcitonin, and albumin; complete blood count values; neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR); platelet-to-lymphocyte ratio (PLR); systemic immune-inflammation index (SII); red cell distribution width (RDW)/albumin ratio; and arterial blood gas parameters. Data were analyzed using multivariable regression to assess associations with mortality. Results: A total of 837 patients were evaluated. Of these, 560 (66.9%) survived, while 277 (33.1%) died during hospitalization. Mortality was significantly higher among older patients (median age 78 vs. 74 years), those with hospital stays longer than seven days, pneumonia diagnosis, lower peripheral oxygen saturation, and malignancy. Hematological parameters showed significant associations with mortality: nonsurvivors had higher white blood cell count (p=0.005), neutrophil percentage (p<0.001), and RDW (p<0.001), but lower lymphocyte count (p<0.001), hemoglobin (p=0.007), hematocrit (p=0.003), eosinophil count (p=0.004), eosinophil percentage (p=0.002), and platelet count (p<0.001). Immature granulocyte percentage was also significantly higher in nonsurvivors (p<0.001). Albumin levels were lower (p<0.001), while CRP and procalcitonin levels were markedly higher (p<0.001) in the mortality group. The RDW/albumin ratio was significantly elevated in nonsurvivors (p<0.001), as was NLR (p<0.001) and SII (p=0.005). Factors influencing hospital stay duration included invasive mechanical ventilation (IMV) and pneumonia diagnosis; IMV prolonged hospitalization by an average of 4.03 days (B=4.03; 95% CI: 2.98–5.07; p<0.001). After adjusting for age, sex, and comorbidities, multivariate logistic regression identified IMV use and RDW/albumin ratio as independent predictors of mortality. Each unit increase in RDW/albumin ratio increased the risk of death approximately 3.4-fold (OR=3.396; 95% CI: 2.163–5.331; p<0.001). Positive microbiological culture results were also significantly associated with mortality. Conclusion: Mortality in chest diseases ICU patients is multifactorial and closely related to age, comorbidity burden, respiratory support needs, and inflammatory and hematologic markers. Integrating clinical and laboratory parameters enables early and reliable prognosis prediction and supports patient management. Routinely using easily accessible biomarkers may offer a practical and cost-effective approach for mortality and prognosis prediction.