Acinetobacter kolonizasyonu ve infeksiyonunun, göğüs hastalıkları ünitesinde yatan hastaların prognozu ve hastane içi mortalite üzerine etkisi
The effect of acinetobacter colonization and infection on prognosis and in-hospital mortality of patients hospitalized in the pulmonary diseases unit
  1. Tez No: 628008
  2. Yazar: CEYDA YÜCEL DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ERBOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Bu çalışmada, alt solunum yolundan alınan örneklerde Acinetobacter etkeni üremesi olan hastalarda seçilmiş parametrelerin mortalite üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015-05.03.2019 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları servis ve yoğun bakım ünitesinde yatan ve balgam, trakeal aspirat veya bronş lavaj kültüründe Acinetobacter üremesi olan 173 hastanın dosyaları retrospektif olarak incelendi. 22 hasta çeşitli sebeplerle çalışma dışı bırakıldı. Toplam 152 vakanın bilgilerine ulaşıldı. Mortaliteyi etkileyebilecek klinik ve laboratuvar parametreleri değerlendirildi. Hastalar yatış sürecinde hayatını kaybeden ve taburcu edilen olmak üzere gruplandırılarak karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 107'si erkek (%70.4), 45'i kadın (%29.6) olmak üzere 152 hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş ortancaları 77 (31-69) idi. Hastalardan 93'ünün (%61.1) sigara kullanım öyküsü mevcuttu. Hastaların %59.2'si (n=90) hastane yatışı sırasında hayatını kaybetti, %40.8'i (n=62) tedavisi tamamlanarak taburcu oldu. Hayatını kaybeden ve taburcu olan hastalar karşılaştırıldığında gruplar arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla p=0.133 ve p=0.958). Hastaların bir kısmının komorbid hastalıkları mevcuttu ancak gruplar arasında fark izlenmedi. 37 hastada (%24.3) Acinetobacter üremesi kolonizasyon olarak değerlendirildi. Hayatını kaybeden hastaların 8'inde (%8.9), taburcu olanların 29'unda (%46.8) Acinetobacter üremesi kolonizasyon olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to determine the effect of selected parameters on mortality in patients with Acinetobacter growth in samples taken from the lower respiratory tract. Materials and Methods: Between 01.01.2015-05.03.2019, the files of 173 patients hospitalized in Zonguldak Bülent Ecevit University Practice and Research Hospital Pulmonary Diseases service and intensive care unit and who had Acinetobacter growth in sputum, tracheal aspirate or bronchial lavage culture were analyzed retrospectively. 22 patients were excluded for various reasons. The data of 152 cases in total was reached. Clinical and laboratory parameters that may affect mortality were evaluated. The patients were grouped and compared, to be died during the hospitalization and discharged. Findings: 152 patients (107 male (70.4%) and 45 female (29.6%)) were included in the study. The median age of all patients was 77 (31-69). 93 (61.1%) of the patients had history of smoking. 59.2% (n = 90) of the patients died during hospitalization, 40.8% (n = 62) of the patients were discharged after their treatment. When the patients who died and were discharged compared, there were no significant difference between the groups in age and gender (p = 0.133 and p = 0.958, respectively). Some of the patients had comorbid diseases, but there was no difference between the groups. Acinetobacter growth was evaluated as colonization in 37 patients (24.3%). Acinetobacter growth was evaluated as colonization in 8 (8.9%) patients who died and 29 (46.8%) patients who were discharged.