20. yüzyılda Fransızlara Türkçe öğretmek üzere yapılan çalışmaların bir değerlendirilmesi
An Appreciate of works for teaching Turkish to French people in the twentieth century
- Tez No: 97395
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
ÖZET Yaptığımız bu çalışma ile 20. Yüzyılda Fransızlara Türkçeyi öğretmek üzere Fransızca yazılmış on eser; takip edilen öğretim metodları, kullanılan Türkçe dil malzemesi ve Türkçe ile ilgili bilgiler bakımından incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, yazarların Türkçeyi öğretirken gramer yoluyla öğretme metodunu kullandıkları, gramer kurallarının açıklanması ve kavratılmasında yeterli Türkçe malzemeye yer verdikleri görülmüştür. Ayrıca Türkçeyi kendi devirlerine göre ayrıntılı olarak ve doğru bir şekilde öğretmeye çalıştıkları, bunun yanında, Türkçeyi öğretirken Türk kültürünü tanıtmayı da ihmal etmedikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, we have examined ten works written in French for teaching Turkish to French people in the twentieth century about the information concerned with Turkish, the education methods and the Turkish language materials used in these works. At the end of this study we have realised that the writers have used the method of teaching by grammar and enough Turkish material to explain the grammar rules while teaching Turkish. Furthermore, it has been determined that they tried to teach Turkish in a detailed and accurate way. While doing so, they have not ignored to introduce the Turkish culture.