Bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde alternatif ölçme ve değerlendirmelerin etkisi
The effect of alternative assessment and evaluation in information technologies and software course
- Tez No: 973987
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ ÇAVUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ölçme ve değerlendirme; gözlemlenen bir özellik veya niteliğin sayı veya sembolle ifade edilmesiyle birlikte bir kriter dahilinde karar verilmesidir. Ölçme ve değerlendirme eğitimde; bilgiye dayalı bir şekilde bilinçli kararlar vermemizi, süreci ve becerileri izlememizi, sürekli öğrenme ve gelişmeyi saylayan araçlardır. 2024-2025 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlayan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeline göre verilen eğitimin kalitesinin artması için; bilgi ve becerilerin kazanılmasıyla birlikte, çocukların bütün gelişim alanlarının desteklenmesi ve üst düzey düşünme becerisi geliştirmek istenmektedir. Maarif modelinde ölçme değerlendirmeler, süreç boyunca yapılmalı, öğrenci eksiklikleri belirlenebilmeli ve geri dönüt sağlayarak geliştirici bir öğrenme şekli sallanması hedeflenmektedir. Bu hedefe ulaşmak adına ülke geneli ortak sınavlar uygulanmaktadır. Bu çalışma, Türkiye' deki eğitim sistemindeki algısal değişikliklerden hareketle; ölçme ve değerlendirme yöntemlerinde değişikliler ve güncellemeler yapılması gerekliliği düşünülerek gerçekleştirilmiştir. Araştırma; Kavram Haritası, Rubrik, Grid ve Tanılayıcı Dallanmış Ağaç gibi alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin, ortaokul altıncı sınıf bilişim teknolojileri ve yazılım dersinde uygulanabilirliğini ve öğrenci başarısına etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Van'da bir ortaokulda 45 öğrenci ile gerçekleştirilen bu araştırma, deney ve kontrol gruplarını temsilen benzer gruplar seçilerek yürütülmüştür. Her iki gruptaki denkliği göstermek için sıralama testi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki öğrencilere geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemleri olan çoktan seçmeli, doğru-yanlış ve uygun ölçme yöntemleri kullanılmıştır. Deney grubunda ise ders süresince kavram haritaları, Gridler, rubrikler ve tanılayıcı dallanmış ağaç kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS (Statistical Package for Social Science) istatistik yazılımı kullanılmış ve deney ile kontrol grubu puanları arasındaki farklar t-testi ile analiz edilmiştir. Araştırmanın anlamlılık düzeyi 0,5 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemlerinin bilişim derslerinde uygulanmasının mümkün olduğu ve öğrenci başarısını olumlu yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Measurement and evaluation is the expression of an observed characteristic or quality with a number or symbol and making a decision within a criterion. In education, measurement and evaluation are tools that enable us to make informed decisions based on information, monitor the process and skills, and ensure continuous learning and development. According to the Turkey Century Education Model, which began to be implemented in the 2024-2025 academic year, in order to increase the quality of education provided, it is aimed to support all developmental areas of children and develop higher-order thinking skills along with the acquisition of knowledge and skills. In the education model, measurement and evaluation should be conducted throughout the process, student deficiencies can be identified, and the aim is to establish a developmental learning style by providing feedback. Provincial, district, and school-wide exams have been abolished because they have become competitive in exams. Nationwide common exams are being implemented instead. This study was conducted considering the perceptual changes in the education system in Turkey and the need for changes and updates in measurement and evaluation methods. The research; This study was designed to examine the applicability of alternative measurement and evaluation methods such as Concept Map, Rubric, Grid, and Branched Tree in a sixth-grade middle school information technologies and software course and their effects on student achievement. This study, conducted in a middle school in Van during the 2024-2025 academic year, included 45 students, representing the experimental and control groups. A ranking test was administered to demonstrate equivalence in both groups. Students in the control group were given traditional measurement and evaluation methods, including multiple choice, true-false, and appropriate assessment methods. In the experimental group, concept maps, Grids, rubrics, and a diagnostic branched tree were used throughout the course. SPSS (Statistical Package for Social Science) statistical software was used to analyze the data, and the differences between the experimental and control group scores were analyzed using a t-test. The significance level of the study was accepted as 0.5. According to the research results, it was observed that the application of alternative measurement and evaluation methods in informatics courses is feasible and has a positive impact on student achievement.