Ezop Masalları'nın eğitsel iletiler metin-görsel uyumu ve söz varlığı yönünden incelenmesi
Analysis of Ezop's Fables in terms of educational messages, text-visual harmony and vocabulary
  1. Tez No: 973986
  2. Yazar: MİRAY AKGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada Ezop Masalları'nın eğitsel iletiler, metin-görsel uyumu ve kalıplaşmış söz varlığı açısından incelenmesi amaçlanmıştır Çalışma nitel araştırma yöntemine uygun olarak yapılandırılmıştır. Araştırma doküman incelemesi (belgesel tarama) modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Çalışmada masalların resim-metin uyumunu incelemek için Cımbız (2017) tarafından geliştirilmiş olan“Resim–Metin İlişkisi Kategori Listesi”kullanılmıştır. Masallarda yer alan eğitsel iletilerin incelenmesinde“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli”nde yer alan 20 eğitsel ileti esas alınmıştır Çalışmanın söz varlığı unsurları boyutunda masallarda yer alan deyimler, atasözleri, ikilemeler ve argo ifadeler incelenmiştir. Veri toplama sürecinde metinler; eğitsel iletiler, görsel destek unsurları ve kalıplaşmış söz varlığı unsurları açısından kodlanarak temalara ayrılmıştır. Elde edilen bulgular frekanslarla desteklenmiş ve nitel yorumlarla açıklanmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, masallarda yer alan söz varlığı unsurlarının daha çok deyimler ve ikilemelerden oluştuğu, atasözlerine sınırlı oranda yer verildiği, argo sözcüklere ise yer verilmediği görülmüştür. Bazı masallarda birkaç eğitsel iletiye yer verildiği, bazı masallarda ise hiç yer verilmediği görülmüştür. Ayrıca metinlerde içerik-görsel uyumuna yeterince dikkat edilmediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze Aesop's Fables in terms of educational messages, text-visual harmony and stereotyped vocabulary. The study was structured in accordance with the qualitative research method. The research was designed in accordance with the documentary review (documentary screening) model. In the study, the“Picture-Text Relationship Category List”developed by Cımbız (2017) was used to examine the picture-text harmony of fairy tales. In analyzing the educational messages in the fairy tales, 20 educational messages in the“Turkish Century Education Model”were taken as basis. In the dimension of vocabulary elements of the study, idioms, proverbs, dilemmas and slang expressions in the fairy tales were examined. During the data collection process, the texts were coded and categorized into themes in terms of educational messages, visual support elements and stereotyped vocabulary elements. The findings were supported with frequencies and explained with qualitative comments. Descriptive analysis method was used to analyze the data. As a result of the analysis, it was seen that the vocabulary elements in the tales consisted mostly of idioms and doublings, proverbs were included to a limited extent, and slang words were not included. It was seen that some tales included a few educational messages, while some tales did not include any educational messages at all. In addition, it was determined that the content-visual harmony in the texts was not paid enough attention.