Etnik kimliklerin siyasallaştırılması: Sudan iç savaşı örneği
The case of the civil war in Sudan
- Tez No: 974006
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK YALVAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Yüzölçümü bakımından Afrika'nın üçüncü ülkesi olarak kabul edilen ve kıtanın farklı varış noktaları arasında önemli bir geçiş noktasında yer alan Sudan, ülkeyi göçler, ticaret merkezi, fetihler ve siyasi çekişmeler için çekici bir yer haline getirmiş ve bu durum sadece etnik çeşitliliğin oluşmasına değil aynı zamanda kuzey, doğu, batı ve merkez bölgelerinde bir sosyal kompleks oluşturulmasına da yol açmıştır. Sömürgeci kontrol ve yerel milisler gibi siyasi dinamiklerin etnik ilişkileri ve çatışmaları nasıl şekillendirdiğini göz önünde bulundurarak, bu makale Sudan'daki etnik oluşumun tarihi ve modern faktörlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Türk Mısırlıların 1820'de Muhammed Ali Paşa tarafından gerçekleşen Sudan fethi, özellikle askeri genişleme, zorunlu askerlik ve köle ticareti politikaları olmak üzere etnik hiyerarşileri değiştirmede önemli bir rol oynamıştır (Holt & Daly, 2011). Ayrıca, İngiliz sömürgeciliğinin bugün hala devam eden etnik sorunları şekillendirmede etkileri vardır, bu tür politikalar bazı toplulukları Araplaştırırken diğerlerinin ekonomik olarak marjinalleşmesini sağlamıştır. Çalışma ayrıca İngiliz sömürge dönemini ve ırksal bölünmeye dayanan ve sonuç olarak sosyo-politik bir uçurum yaratan“Güney Politikası”nı nasıl başlattıklarını inceler (Collins, 2008). Bugünün Sudan'ında siyasi, askeri ve ekonomik değişimler büyük ölçüde etnik kökene dayanmaktadır. İlk olarak Darfur'daki“Janjaweed”milisleri, isyanı ve kaynakları kontrol etmek için etnik kökenin nasıl dahil edildiğini gösterebilir (Flint & de Waal, 2008). Muhammed Hamdan Daglo (Hemaitti) yönetiminde, Cancavid milisleri Hızlı Destek Güçleri'ne (RSF) dönüştürüldü; bu durum, etnik kimliklerin sürekli militarizasyonunu ve devam eden çatışmalardaki etkilerini açıkça yansıttı (De Waal, 2015). Sudan'daki etnik çatışma ve şiddetin ardındaki nedenleri anlamak için bu makale tarihsel anlatıları, çatışma teorilerini ve modern siyasi çalışmaları bir araya getiriyor. Özellikle 19. yüzyıl politikalarının modern çatışmalar üzerindeki uzun süreli i etkileriyle ilgili olarak mevcut araştırma gövdesindeki boşlukları gösteriyor. konstrüktivist ve Enstrümantalist bakış açısıyla bereberinde bu tezin esas amacı, dengeli bir istikrar için temel etnik bölünmelerin ve bereberinde elit grupların bu tür bölünmeleri, güç ve kaynakları güvence altına almak amacıyla insanları manipüle etmek için nasıl kullandıklarını da ele alınmasının gerekliliğini vurgulamak ve Sudan'daki etnik militarizasyon ve savaşın arkasındaki nedenleri bulmayı ve özellikle etnik grupların komşu ülkelere yayıldığı sınır bölgelerinde ulusötesi kabile ağlarının temel rolünü göz önünde bulundurarak Sudan'da barış inşası ve çatışma çözümü konusundaki tartışmaları desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Sudan which considered as third country in Africa in terms of area that located in a significant passageway among different distanations of the whole continent, which made the country atractive place for migrations, trade hub, conquests, and political wrangling which led to not only creating an ethnic variety but also producing a social complex throughout its northern, eastern, western, and central areas. Considering how political dynamics including colonial control and local militia have shaped ethnic relations and conflicts, this paper is trying to investigate the historical and modern factors of the ethnic formation in Sudan. Turco Egyptian conquest of Sudan by Mohammad Ali Pasha in 1820 has played a key role in changing ethnic hierarchies specially its policies toward military expansion, compulsory recruitment, and slave trade (Holt & Daly, 2011). Also, the British colonial has its own impacts in shaping ethnic problem that still exist today such policies helps to Arabized some communities while others experience economic marginalization. The study also examines the British colonial era and how they initiate“Southern Policy”that relied on racial division, consequently creating a socio-political gap (Collins, 2008). In today's Sudan, yet political, military, and economic changing aspects rely much on ethnicity. At first the“Janjaweed”militias in Darfur may show how ethnicity has been involved to control rebellion as well as resources (Flint & de Waal, 2008). Under Mohammed Hamdan Daglo (Hemaitti), the Janjaweed militias been transformed into the Rapid Support Forces (RSF), which has obviously reflected the continuous militarization of ethnic identities and their influence at the ongoing conflicts (De Waal, 2015). To understand reasons behind ethnic conflict and violence in Sudan, this paper is combining historical accounts, conflict theories, and modern political studies regarding Constructivist and Instrumentalist perspective. Showing gaps in the body of current research, specifically with relation to the longstanding effects of policies of 19th-century on modern conflicts. This thesis's main goal is to underline the need of iii addressing fundamental ethnic divisions for balanced stability as well as showing how elite groups have used such divisions to manipulate people in order to secure power and resources, it's also aims to find causes behind ethnic militarization and war in Sudan as well as supporting debates on peacebuilding and conflict resolution in Sudan considering the essential role of transnational tribal networks especially in border areas where ethnic groups spread into neighboring countries.