Mirasçıların kefalet borcundan sorumluluğu
Liability of heirs for suretyship debt
  1. Tez No: 974022
  2. Yazar: ZEHRA CEREN PAYASLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET İSTEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Kefalet sözleşmesi, alacağı güvence altına alma işlevi gören ve borcun ifa edilmemesi durumunda asıl borçlu dışındaki bir üçüncü kişinin, kefilin, asıl alacaklıya karşı sorumlu olmayı üstlendiği şahsi bir teminat sözleşmesidir. Kişilerin sahip olduğu hak ehliyeti gerçek kişiler için ölüm ile sona erer ancak hukuki konum ve ilişkileri sona ermez. Murisin sağlığında düzenlediği kefalet sözleşmesiyle kefil olduğu ve henüz borcunu ifa etmemişken öldüğü yahut hakkında ölüme benzer bir durumunun söz konusu olduğu durumlarda, bu borcu mirasçılara intikal eder; zira miras hukukunda külli halefiyet ilkesi esastır. Murisin kefalet sözleşmesinden doğan borcu, herhangi bir hukuki işlem, bir başka deyişle borcun üstlenilmesi veya nakli gerekmeksizin ve mirasçının irade beyanına ihtiyaç olmaksızın intikal edecektir. Dolayısıyla mirasçılar kural olarak kefalet borcundan sorumlu olurlar. Murisin mirasını kabul eden mirasçıların kefalet borcundan sorumluluğu kural olarak kişisel malvarlıklarıyla sınırsız ve müteselsildir.
Özet (Çeviri)
A suretyship agreement is a personal guarantee agreement that functions to secure the receivable and in case of non-performance of the debt, a third party other than the principal debtor, the surety, undertakes to be liable to the principal creditor. For natural persons, the legal capacity of individuals ends with death, but their legal position and relations do not end. In cases where the deceased is a surety under a suretyship agreement issued by the deceased during his/her lifetime and dies while he/she has not yet fulfilled his/her obligation, or in the event of a situation similar to death, his/her heirs inherit this debt; since the principle of universal succession is essential in inheritance law. The debt of the deceased arising from the suretyship agreement will be transferred without any legal transaction, in other words, without the need for the assumption or transfer of the debt and without the need for the heir's declaration of will. Therefore, the heirs shall be liable for the surety debt as a rule. As a rule, the liability of the heirs who accept the inheritance of the deceased for the surety debt is unlimited and joint and several with their personal assets.