Finansal okuryazarlık eğitiminin ortaokul öğrencilerininfinansal okuryazarlıkla ilgili matematik başarısı ve motivasyonuna etkisi
The effect of financial literacy training on financial literacy related mathematical achievement and motivation of middle school students
- Tez No: 974033
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DOĞANAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmanın amacı, öğrencilere verilecek finansal okuryazarlık eğitiminin öğrencilerin matematik dersinin ilgili kazanımlarına ilişkin akademik başarıları ve matematik dersine karşı motivasyonları üzerine etkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda finansal okuryazarlık eğitimi uygulamasına yönelik öğrenci görüşlerine de başvurulmuştur. Araştırma karma araştırma yöntemlerinden gömülü desene göre planlanmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları, nicel veriler için“Matematik Başarı Testi (MBT)”ve“Matematik Motivasyon Ölçeği (MMÖ)”; nitel veriler için yarı yapılandırılmış görüşme formudur. Araştırmanın nicel kısmında ön test- son test kontrol gruplu deneysel desen, nitel kısmında durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Adana ili Seyhan ilçesinde bulunan bir ortaokulda 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 7. sınıfa öğrenim gören toplam 73 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin analizinde MMÖ alt boyutlarından dördü gerekli koşulları sağladığından Kovaryans analizi (ANCOVA) yapılmış ikisi ise gerekli koşulları sağlamadığından bağımsız gruplar t Testi ile analiz edilmiştir. MBT' nin verilerinin analizinde ise gerekli koşullar sağlandığından ANCOVA kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verilerini analiz ederken içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda MMÖ alt boyutlarının tamamı açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Deney ve kontrol grubunda MBT ön-test puanları kontrol altına alındığında, son-test puanları arasında deney grubu lehine anlamlı fark bulunmuştur. Öğrenciler finansal okuryazarlık eğitiminde eğitimin farklı buldukları yanlarına günlük yaşamdaki yeri, etkinlikler, kavramlar şeklinde yanıtlar verirken eğitimi matematiksel açıdan değerlendirdiklerinde yüzdeler, faiz, oran orantı konuları, matematiğe bakış açısı ve işlem yapabilme açısından matematiğin kolaylaştığını, bu eğitimi günlük hayatlarında finansal açıdan harcamalarını dengede tutma, fiyat karşılaştırması yapma, indirim hesabı yapabilme gibi sosyal açıdan konu bilgisi ve derse etkisi olarak kullanabileceklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the effect of financial literacy education on students' academic achievement in mathematics-related learning objectives and their motivation toward mathematics. In line with this objective, student opinions regarding the implementation of financial literacy education were also sought. The study was designed according to the embedded design of mixed research methods. The data collection tools used in the study include the“Mathematics Achievement Test (MBT)”and the“Mathematics Motivation Scale (MMS)”for quantitative data, and a semi-structured interview form for qualitative data. The quantitative part of the study employed a pre-test post-test control group experimental design, while the qualitative part followed a case study design. The study group consisted of a total of 73 seventh-grade students enrolled in a middle school in the Seyhan district of Adana during the 2023-2024 academic year. In the analysis of the quantitative data, covariance analysis (ANCOVA) was conducted for four of the MMS sub-dimensions that met the necessary assumptions, while independent samples t-tests were applied to the two sub-dimensions that did not meet the necessary assumptions. For the analysis of MBT data, ANCOVA was used as the necessary assumptions were met. The qualitative data of the study were analyzed using content analysis. The analysis of the data revealed that there was no significant difference between the experimental and control groups in any of the MMS sub-dimensions. However, when the pre-test scores of the MBT were controlled, a significant difference was found in favor of the experimental group in the post-test scores. Students found financial literacy education engaging and highlighted its relevance to daily life, activities, and concepts. When evaluating the education from a mathematical perspective, they indicated that it facilitated understanding of percentages, interest rates, proportions, and mathematical operations, making mathematics easier. They also stated that they could use this education in their daily lives for financial management, budgeting, price comparisons, and calculating discounts, as well as applying it in their social lives and coursework.